reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tesla

Tesla Mezarlığı büyüyor; işte Apple’ın otomobil için attığı yeni adım

Teknoloji devi Apple, önemli bir mühendisi daha bünyesine kattı. Gelen bilgilere göre Tesla içerisinde görev almış bir tecrübeli isim daha firmaya katıldı.

Apple, biliyorsunuz çok uzun süredir önemli bir otomobil projesi üzerinde çalışıyor. Başta bir elektrikli otomobil geliştirmek amacıyla başlayan bu projenin, daha sonra diğer otomobil firmalarına satmak amacıyla tasarlanan gelişmiş bir otonom kontrol altyapısı olduğu söylenmişti. Daha sonra bu konudaki söylentiler yine değişti. Yeni kaynaklar firmanın kendi elektrikli otomobilini ciddi olarak tasarlandığını ve 2023 ya da 2025 yılında satışa sunacağını açıkladı. Apple’ın bünyesine yeni kattığı son isim de işte tam da bu konuda büyük önem arz ediyor. Çünkü artık otomobil iç tasarımları konusunda uzman isimlerden eski Tesla yöneticisi Steve MacManus bir Apple çalışanı. Hem iç hem de dış otomobil tasarımı konusunda çok tecrübeli olduğu belirtilen MacManus, teknoloji devi için çok önemli bir kazanım olarak görünüyor. Apple’da bazı başka projelerde de çalışacağı belirtilen tecrübeli isim, firmanın ilk otomobilinin yaşam alanından ve kokpitinden sorumlu olacak gibi duruyor.

Apple hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda da Tesla tasarımcısı Andrew Kim‘i de işe almıştı. Tesla’nın mevcut ve gelecek Model serisi otomobillerinin tasarımında çalışan Kim, otomobil tasarlamaktan çok arayüz konusuna odaklanan bir isim olarak geçiyor. Tesla’dan önce Microsoft’ta HoloLens ve Xbox One S için çalışan tecrübeli tasarımcının, yeni şirketinde otomobil projesi yanında adı sık sık geçen artırılmış gerçeklik gözlüğü için de görev alabilir denmişti. Ancak geçen haftalarda bu gözlüğün rafa kaldırıldığı öğrenildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu tarz durumlarda akla direkt olarak Elon Musk’ın Apple tarafından işe alınan personelleri hakkındaki açıklaması geliyor

Bu konuda geçtiğimiz yıllarda sorulan “Apple’ın sizin önemli mühendislerinizi almasından endişeleniyor musunuz ?” sorusuna Elon Musk, “Önemli mühendisler ? Onlar bizim işten çıkarttığımız kişileri alıyorlar” cevabını veriyor. Biz her zaman Apple ile “Tesla Mezarlığı” şeklinde dalga geçiyoruz açıklamasını yapan Musk, eğer Tesla’da yapamam diyorsanız Apple’a gidin diyoruz. Bu açıdan şaka yapmıyorum.” demiş ve herkesi oldukça şaşırtmıştı.

İlginizi Çekebilir

Tesla Model 3 çarpışma testi