reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model X ile kaza yapan sürücüden Tesla’ya teşekkür

24 Ağustos 2016

Son zamanlarda sıklıkla yer verdiğimiz Tesla kaza haberlerine bir yenisi daha eklendi. Ancak bu sefer diğerlerinden farklı olarak Tesla’yı suçlamak yerine teşekkür eden bir kazazede var. Haberde elektrikli otomobil tutkunu ve ateşli bir Tesla destekçilerinden olan Amerikalı cerrah Jonathan Braman‘ın verdiği desteğin karşılığını fazlasıyla almasının hikayesini görülüyor.

Jonathan Braman zamanının çoğunu otomobil kazazedelerinin rehabilitasyon süreci ile geçiren Amerikalı bir cerrah. Aslında bu kaza haberini diğer haberlerden ayıran önemli noktalardan biri de bu tesadüf. Dr. Braham 2010 yılında satın aldığı Tesla Coupe yanı sıra sahip olmak için siparişini 2012’de verip 4 yıl beklediği Model X sahibi.

Trafik ışıklarında beklerken kendisine yeşil yandığını gören Jonathan Braman kontrollerini yapıp kimsenin gelmediğine emin olduktan sonra yoluna devam ettiği sırada yan taraftan gelen GMC model büyük bir SUV’nin çarpması ile ne olduğunu anlamadan yolun karşısına savruluyor. Bu kazada kendisi dışında yan tarafında olan babası sadece küçük sıyrıklar ile hastaneye yürüyerek gidiyor. Jonathan Braman’a göre araç kendisine 70 km/s üzerinde bir hız ile çarpmış. Braham kendisiyle yapılan röportajda “Eğer Tesla değil de başka bir aracın içinde olsaydık o şiddette bir çarpma ile takla atar ve şu an hayatta olmazdık.” diyor. Aracın batarya boyutunun yüksek olması ve ağırlık merkezinin aşağıda olması gibi nedenleri kurtulmalarındaki ana etkenler olarak görüyor.

Doktor Braman’ı etkileyen bir diğer nokta ise Tesla’nın müşteri destek servisi. Olayın ardından kendisi ile hiç zaman kaybetmeksizin iletişime geçen Tesla ekibinin yanı sıra Tesla teknisyenlerinin kazadan sonra tatilde olmasına rağmen kendisini aradığını, ileriki süreçte ise ziyarete geldiğini ve fotoğraflarını Facebook’ta paylaştığını da söylüyor. Dr. Braham, “Eğer bir Tesla sahibi olmak için tekrar 4 sene geçmesi gerekse bile bu zamanı beklemeye hazırım ailemi tekrardan Tesla’nın içinde seyahat ederken görmek istiyorum.” diyor. Doktor için iyi bir haberimiz var; artık Tesla için 4 yıl beklemesine gerek yok, artık fabrikaya verilen siparişler neredeyse 3 ay içinde sahiplerine teslim edilebiliyor.