reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model Y
Teslimatlar aksıyor; Tesla Model Y için kalite sorunları gündemde

Tesla Model Y için ilk teslimatlar başladı; işte model hakkında öne çıkanlar

Sosyal medya hesapları üzerinden duyurusu gerçekleştirilen ilk Tesla Model Y teslimatları, beklentilerin devamlılığına da işaret ediyor.

Tesla ailesinin uygun fiyatlı serileri arasında yer alan Model Y için nihayet asfalta çıkış süreci başlıyor. Tanıtımının üzerinden geçen sürede gördüğü ilgiyle markasının yüzünü güldüren elektrikli Crossover modeli, geçtiğimiz günlerde resmi kaynakların açıklamasıyla ilk sahiplerine ulaştı. Şirket ilk Model Y’leri planlanandan önce teslim ettiğini de özellikle vurguluyor. Model 3‘te olduğu gibi fiyat/performans odaklı bir araç olarak nitelendirilen Tesla Model Y, markasının en çok satan araçlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Oldukça zengin versiyon çeşitliliğiyle kullanıcılara sunulan aracın her bütçeden kullanıcıya hitap etmesi de elini güçlendiren noktaları arasında.

Teslimatlar aksıyor; Tesla Model Y için kalite sorunları gündemde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model Y teknik özellikleri

Sınıfının verimililik lideri olarak akıllara kazınan Model Y, geçtiğimiz ay EPA tarafından açıklanan verilerde göz doldurmuştu. Dört tekerlekten çekişli versiyon üzerinden 506 kilometrelik menzil değeri sunduğu netleşen aracın aynı test koşullarında Model 3 için açıklanan 490 kilometrelik rakamı geride bırakması da oldukça ilgi çekiciydi. Amerika’da, uzun menzil vadeden çift elektrik motorlu 4×4 versiyonuyla 52.990 dolardan alıcı bulan Model Y, bu pakette 0’dan 100’e sadece 4,8 saniyede çıkabiliyor. Maksimumda 217 km/s’lik hız da bu sınıftaki bir elektrikli otomobil için oldukça etkileyici. Müşteriler ayrıca 60.990 dolardan başlayan Performans paketini de tercih edebiliyor. Bir üst noktada yer alan bu versiyonda aracın 0-100 değeri 3,5 saniye iken azami hızı da 233 km/s seviyelerine çıkıyor. Teslimat süreçleri önümüzdeki yıl içerisinde başlayacak uygun fiyatlı standart Model Y paketleri ise 39.000 dolardan pazara sunulacak. Tesla bu versiyonda yaklaşık 370 kilometrelik menzil değeri vadediyor.

İlginizi çekebilir

Rivian R1T tank modu