reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otomatik pilot

Tesla, otomatik pilot sistemini kandıranları tespit edecek

Tesla, otomatik pilot sisteminin kandırılmasını önleyecek birtakım güncellemeler gerçekleştirdi. Firma bu konuda güvenliği artırıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Tesla’nın otomatik pilotunu portakalla kandıran sürücü dünyanın gündeminde büyük ses getirmişti. Daha sonra buna benzer çok sayıda korkutucu örnek karşımıza çıktı. Bilmeyenler için kısaca özet geçelim. Tesla’nın Model serisi araçlarında kullandığı gelişmiş otomatik pilot sistemi, çok etkili bir otonom / otomatik sürüş getiriyor ancak bunun için ellerin sürekli olarak direksiyonda olması gerekiyor. Güvenlik için bunu zorunlu kılan ve yola baktığınızı yani uyumadığınızı garanti altına almaya çalışan sistem, üretilen bazı özel aparatlar yardımıyla uzun zamandır kandırılabiliyor.

İşte bu durum artık ciddi düzeyde geride kalıyor. En son çıkan Full Self-Driving (FSD) beta kapsamında yapılan iyileştirmeler ile artık sistem otomatik pilotu kandıran cihazları / aparatları algılayabiliyor. Bunu yapılan yazılım güncellemesi ile getiren firma, sistemi yeni keşfedilen yollar özelinde de sürekli olarak güncelleyeceklerini belirtiyor. Yeni dönemde araçlar böyle bir kandırma aparatının kullanıldığını algılarsa uyarı vererek otomatik pilotu kapatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma bu aralar elektrikli kamyon Tesla Semi ile gündemden düşmüyor. Firma tarafından yapılan en son paylaşıma göre 1 Aralık tarihinde firma için yeni bir dönem başlatacak. 1 Aralık tarihinde Semi için “Giga Nevada” merkezli olarak bir teslimat etkinliği düzenlenecek.

1 Aralık itibarıyla üretimden çıkacak ilk örneklerinin öncelikle Pepsi firmasına gönderileceği bilinen Semi, bu aralar Twitter ile gündemden düşmeyen Elon Musk tarafından yapılan açıklama üzerinden öğrendiğimiz kadarıyla ekim ayında üretime alınmaya başlandı. Firmanın bu araçtan 2024 itibarıyla yıllık 50 bin ünite üretmek istediği biliniyor. Araç için daha şimdiden çok sayıda ön sipariş bulunuyor.

Tesla otomatik pilot sistemi yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

İLGİLİ HABERLER