reklamı kapat

POPÜLER

2021 Tesla Model 3 bitcoin

Tesla Vision odağında önemli dönüşüm: “Radar kullanımı bitiyor”

Tesla, bugün önemli bir haberin duyurusunu yaptı. Firma bazı araçlarında radar kullanmayı bırakıyor. İşte bilinmesi gerekenler;

Elektrikli otomobil pazarının en önemli ismi, kamera temelli otomatik pilot sistemi Tesla Vision odağında radar kullanmayı bırakacaklarını açıkladı.

Bu dönüşüm ilk olarak üretimden yeni çıkan Model 3 ve Model Y araçlar ile başlıyor. Firma otomatik pilot için radar yerine artık bu modellerde kameralardan yararlanacak.

Her Model serisi araçta çok sayıda olan kameralar ve gelişmiş yapay zeka sistemleriyle beraber firma artık radar verilerine ihtiyaç duymuyor. Elon Musk’a göre kamera temelli ortam / trafik algılaması çok daha hassas çalışıyor.

Radar’a bağlı çalışan otomatik pilot sistemi yanıda bazı güvenlik özelliklerini de kamera kullanımına aktaran Tesla, yeni araçlarda ilk aşamada bazı özelliklerin limitli olacağını aktarıyor.

Ancak Tesla Vision dönüşümü devam ediyor ve firma gelecekte tüm özellikleri radar kullanmadan sunacaklarını aktarıyor. Radar’ın ortadan kalkıyor olması firmaya bir maddi tasarruf da getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla en son nefes kesen Roadster detayı ile gündemdeydi

2022’de yollara çıkacak yeni Tesla Roadster, biliyorsunuz heyecan uyandıran bir SpaceX paketine sahip olacak.

İşte bu paket ile aracın 0’dan 100 km/s hıza 1,1 saniyede çıkabileceği söyleniyor. Bu da insan vücudu için inanılmaz tehlikeli akıl almaz bir değer olarak çok dikkat çekiyor.

Bu arada Tesla’dan çok yakında Tesla Model S Plaid sürümü de geliyor. Bu araç ise 0’dan 100 km/s hıza 2 saniyenin altında çıkabilecek.

Bu açıdan Tesla için 1,1 saniye çok olası görünüyor. Bu kadar yüksek ivmelenme elektrikli araçlar ile standart hale gelecek gibi görünüyor.

İlgili Video