reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model Y LOG Tasarım

Tesla, yurt dışındaki arkadan itişli Model Y’de artık daha güçsüz bir ses sistemi sunuyor

 - Güncelleme: 16 Ocak 2024 09:21

Tesla, ortaya çıkan keşiflere göre yurt dışındaki arkadan itişli Model Y’de artık daha güçsüz bir ses sistemi sunuyor.

Dünyanın en çok satan elektrikli otomobili Tesla Model Y için tüm modellerde şimdiye kadar standart olarak 13 hoparlör, 1 subwoofer ve 2 amfiden oluşan güçlü bir premium ses sistemi sunuluyordu. Bu durum sürpriz şekilde Türkiye’de değil ancak yurt dışındaki belirli pazarlarda değişti. Arkadan itişli Model Y artık ABD ve Kanada’da 7 hoparlör ve 1 amfi ile geliyor. Maliyetleri azaltmak adına böyle bir adım attığı düşünülen Tesla’nın, yakında diğer ülkelerdeki arkadan itişli Model Y’lerde de bu daha güçsüz ses sistemini kullanmaya başlaması bekleniyor. Araçlarındaki ses sistemlerinin performansı her zaman çok beğenilen çünkü Bang & Olufsen başta olmak üzere birçok farklı ünlü ses şirketinden mühendis işe alan Tesla, Model Y’nin diğer versiyonlarında ise halen 13 hoparlörlü çok güçlü sistemi kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla bundan önce menzil odaklı bir haberle gündeme gelmişti. Şirket dün çıkan haberlere göre ABD’deki Model S, Model Y ve Model X menzil verilerini eskiye oranla azalttı. Örneğin Tesla’nın resmi sitesinde Model Y’nin Performans donanımı için artık 303 mil değil 285 mil tahmini menzil değeri gösteriliyor. Model Y için hazırlanan “Uzun Menzil” sürümü ise 330’dan 310 mile düşürülmüş durumda. Aktarıldığı kadarıyla Model X’in Plaid versiyon 333 milden 326 mile düşmüş, Model S Plaid ise 19 inç jantlı konfigürasyonu ile 396 milden 359’a çekilmiş durumda. Tesla tarafından üretilen ve satılan Model serisi elektrikli araçların menzil değerleri geçtiğimiz yıl ortaya atılan iddiaya göre firma tarafından şişiriliyor.

Bu konuda şimdiye kadar çok fazla şikayet alan ve bu yüzden menzil değerlerinde bazı güncellemeler yapmak zorunda kalan firma, birçok sürücüye göre menzil konusunda verdiği sözleri tam olarak tutmuyor. Kendi menzil verilerini normalde uygulanabilir olmaktan uzak, aşırı optimal şartlar üzerinden verdiği söylenen firma, daha önce duyduğumuz kadarıyla ABD merkezli olarak gelen menzil şikayetlerini olabildiğince azaltmak adına özel bir ekip dahi kurmuş. Bu Las Vegas merkezli olarak 2022’de kurulan ekibin amacı, aracının menzili açıklanan resmi veriden daha düşük olan kişilerin şikayet bildirimlerini ve resmi servise gelme talebini olabildiğince azaltmak olmuş.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı