reklamı kapat

POPÜLER

Titanic 2

Titanic 2’nin suya iniş tarihi belli oldu

15 Nisan 1912 tarihinde buz dağına çarparak batan Titanic yenidem sulara inmeye hazırlanıyor. 500 milyon dolara (yaklaşık 2.9 milyar TL) mal olacak Titanic 2 için tarih ortaya çıktı. Titanic 2 için geri sayım başladı.

Çin merkezli CSC Jinling RMS Titanic’in replikasını üretmek için düğmeye bastı. Gelen ilk bilgilere göre Titanic 2’yi 2022 yılında sularda göreceğiz. Çin’de yüzlerce işçinin yapımında görev aldığı Titanic 2’nin 1997 yapımı gişe rekortmeni filme konu olan bu faciadan 110 yıl sonra yeniden denizlere dönmesi planlanıyor. Geçtiğimiz dönemde yapılan açıklamda en ucuz biletin fiyatı 3 bin yuan (2.200 TL) olarak açıklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Titanic’in hikayesi

15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmüştü.1912’de yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Batışı 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlanmış ve en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

Titanic`in batışının yol açtığı büyük can kaybı oranı birçok nedene bağlanmaktaydı ama zamanla öne çıkan gerçek, geminin herkese yetecek kadar filika taşımıyor olmasıydı. Titanic`in tam kapasitesi 3,547 kişi olmasına rağmen gemideki filikaların toplam kapasitesi 1,178 kişiydi. Ayrıca kaza sırasında kadınlara ve çocuklara öncelik tanındığı için toplamda ölen erkek sayısı da çok orantısızdı.

İlginizi çekebilir

Dünyanın ilk süpersonik iş jetine dev ortak