reklamı kapat

POPÜLER

Touring Superleggera Aero 3

Touring Superleggera Aero 3; mühendisliğin zerafetle buluşma anı

Son dönemlerin unutulmaz projelerinden olmaya aday Touring Superleggera Aero 3, retro tasarımın aerodinamik kriterlerle ile kesişme noktası.

Söz konusu “Tasarım” olduğunda pek çok farklı endüstride olduğu gibi otomobil dünyasında da bir “İtalyan İzi”nden bahsetmemiz mümkün. Ferrari, Maserati ve Fiat ve örneğini artırabileceğimiz pek çok sınıfta faaliyet gösteren markaların dışında İtalyan pazarında bağımsız tasarım stüdyolarının karnavalı karşımıza çıkar. Üreticilerin bazı modellerinde rozetlerini ve dokunuşlarını gördüklerimizden birisi olan Touring ise bizler için bambaşka bir noktada konumlanıyor. 20’li yılların ilk yarısında faaliyete geçen şirket, günümüze kadar Aston Martin’in de içerisinde bulunduğu farklı merkeze sahip markaların otomobillerini de bambaşka bir noktaya taşıdı. Pek çoğu gibi biz de söz konusu yeni bir Touring projesi olduğunda bir şarkının sevdiğimiz bölümünü beklediğimiz gibi bekler olduk. Alfa Romeo Disco Volante ile senfoniye son güncel dokunuşlarından birisini katan şirket şimdi de yeni bir meydan okumayla karşımızda; Touring Superleggera Aero 3


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Touring Superleggera Aero 3 teknik özellikleri

Aero 3 modeli şirketin tasarımın yanında aerodinamik mühendisliğini zorladığı bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Yaşadığı dönemde markanın en önemli tasarımcılarından birisi olan Carlo Felice Bianchi Anderloni’nin geliştirdiği mühendislik prensipleri üzerine tasarlanan modelde, bu izleri retro havayla net bir şekilde hissedebiliyoruz. Fiziki geliştirme süreci de doğrudan markanın kendi rüzgar tünellerinde yapılan Aero 3, el işçiliğinin nadide modellerinden birisi olarak toplamda sadece 15 adet üretilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın altyapısı ise Ferrari F12 Berlinetta üzerine kurulu. Motor bölümünde 6,3 litrelik on iki silindirli makine kullanılan otomobil, bu vesileyle 720 beygir güce ve 689 Nm torka sahip olacak. 7 kademeli şanzımanla kombin edilen atmosferik ünite, aracı 0’dan 100’e sadece 3,1 saniyede taşırken maksimumda 339 km/s’e kadar hıza da çıkartabiliyor. Aero 3’ün, kullanılan ekstra karbon fiber malzemeler sayesinde F12 Berlinetta’dan 150 kilogram gibi çok ciddi oranda hafif olması da, doğrudan karakteristik bir sürüş sunmasına olanak tanıyacak. Modelin ilk gösterimi ise 23 Eylül’de Salon Privé Concours d’Elégance kapsamında yapılacak.

İlginizi çekebilir

Levante tanıtım filmi