reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Prius doğa için boyandı

Toyota’nın halihazırda “tuhaf” görünümlü otomobili Prius, limon yeşiline boyanarak iyice tuhaflaştı. Ancak bunun bilimsel ve her zamanki gibi çevreci bir sebebi var.

Hibrit teknolojisini kullanan ilk otomobillerden biri olan Prius, çevre ve cep dostu olması itibarıyla yıllardır otomobil dünyasında ayrı bir yere sahip. Bu ayrılığını tuhaf gövde tasarımına da borçlu olan otomobil, doğaya yeterince duyarlı değilmiş gibi yeni gövde boyasıyla Greenpeace’i kıskandıracak hale geldi.

Siyah karbon parçacıklarından arındırılan Prius, Toyota’nın Thermo-Tect adını verdiği boya teknolojisiyle donatılmış durumda. Titanyum oksit yansıtıcı özelliğe sahip olan bu boya, güneş ışınlarını daha büyük ölçüde geri yansıtıyor. Bu da otomobilin güneş ışınlarını daha az emmesini ve aynı zamanda daha az ısınmasını sağlıyor. Enerji verimliliğini artıran teknoloji, bir diğer yandan sürücülerin klimayı da daha az kullanmasını sağlıyor.

Toyota yaptığı testlerle limon yeşili otomobilin bu konuda beyaz boyalı Prius’lardan çok daha etkin olduğunu belirtiyor. Thermo-Tect boya şimdilik sadece Japonya’daki sürücülere sunuluyor. Yaklaşık 380 dolar ücretle ulaşılabilen boyanın yurt dışına ne zaman çıkacağı henüz belli değil.

YORUMLAR