reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota’dan beklentileri artıran önemli ortaklık

Hidrojen yakıt teknolojisi konusunda en aktif isimlerden birisi olan Toyota, 46 milyon dolarlık dev bir ortaklıkla geleceğe yön verecek bir adım atıyor.

Ürün gamındaki tüm modellere hibrit seçeneği koyan ilk markalardan birisi olan Toyota, hidrojen yakıt teknolojisi konusunda da ciddi yatırımlarla gündeme geliyor. Bunu deniz taşıtları için de ortaya koyan marka, gelecekte daha da iddialı noktaya gelmek istiyor. Şimdi de ticari araçlarda kullanılacak yakıt hücrelerini geliştirmek için; Pekin Otomobil Grubu, FAW, Pekin SinoHytec, Dongfeng Motor ve Guangzhou Otomobil Grubu gibi devlerle yeni bir anlaşma imzalandı. Pekin merkezli olarak başlatılacak yatırım kapsamında kontrolün yüzde 65 Toyota’ya ait olması da dikkat çekiyor. Hidrojen teknolojisinin Ar-Ge sürecini içerisine alan ortaklık ilk adımda 46 milyon dolar ile başlayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota ortaklıklara önem veriyor

Auto News merkezli servis edilen detaylarda altı şirketin, hidrojen sistemlerindeki sürüş performansını, yakıt verimliliğini, dayanıklılığını artıma konusuna odaklanırken ayı zamanda sistemlerin düşük maliyetli olması için çalışacağına vurgu yapılıyor. Toyota, yaptığı açıklamada; “Çin’de ticari araçlara yönelik yakıt hücreli elektrik pazarı, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen bir hızda büyüyor. Marka olarak belirttiğimiz gibi, otomobillerin elektrifikasyonunu teşvik etmek için ortaklıklar kurmak önemli.” ifadelerine yer verdi. Çin, hidrojenle çalışan araçların geniş çaplı kullanımında hükümet destekli yönlendirme içerisinde. Nitekim kaynaklara göre hükümet, önümüzdeki 10 yıllık süreçte yollarda 1 milyon hidrojen yakıtlı aracı görmek istiyor.