reklamı kapat

POPÜLER

TP-Link

TP-Link’ten Wi-Fi sinyal engelleyiciler ve çözümleri

Bugün pek çok internet kullanıcısının ortak sorunlarından biri, evde Wi-Fi sinyallerinin her yere ulaşmaması ya da yetersiz ulaşması.

Bu konuda çoğu kullanıcı sahip olduğu modemle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyor; oysa bu tür sorunlarda çoğunlukla farklı nedenler söz konusu. TP-Link yetkilileri, bu konuda açıklamalar yaptı. Evlerde Wi-Fi sinyallerini engelleyen unsurlar ve çözümleri konusunda kullanıcılara bilgi verdi. TP-Link yetkilileri, Wi-Fi sinyal engelleyici unsurları iki ana başlık altında değerlendirmek gerektiğini belirtiyor. Yapısal Sorunlar ve Kullanım Hataları.

Yapısal sorunlar ve çözümleri

Kalın Duvarlar: Yapısal sorunların başında, evlerde yer alan kalın beton duvarlar yer alıyor. Eğer evimiz kalın betonarme duvarlardan oluşuyorsa, sadece modem ya da yönlendirici (router) ile Wi-Fi sinyallerinin her yere ulaşması pek mümkün olmaz. Kalın duvarlar, Wi-Fi sinyallerinin geçişini engeller. Bu sorunu aşmak için evin yapısına göre menzil genişletici (range extender) ya da powerline adaptör kullanılması gerekir. Modem değiştirmek, anten ilave etmek bu sorunda çözüm olmaz; ek ağ ürünleri ile evin her yerine Wi-Fi ulaştırılabilir.

Ahşap Kaplamalar:

Bol ahşap kaplama, lambri kullanılan, çok sayıda ahşap kapı ile bölmelerin ayrıldığı evlerde WiFi sinyallerinin her yere ulaşması ciddi bir sorun olur. Ahşap, Wi-Fi sinyallerinin geçişini engelleyen önemli bir unsurdur. Bu sorunu aşmak için kaplamaları, kapıları sökmek gerekmez! Eve interneti getiren ve dağıtan modemi destekleyen ürünler kullanılması gerekir. Eğer çok ahşap kaplama varsa menzil genişleticiler çözüm olmayabilir. Bu tip durumlarda elektrik hattını internet hattı haline getiren powerline adaptörler en iyi çözüm olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geniş ya da Katlı Evler:

Ev çok büyük ve odalar birbirinden koridor, kapı gibi unsurlarla ayrılıyor ve birbirinden uzak konumdaysa, evin bir ucuna konulan modemin sinyalleri diğer uca yeterince ulaşamaz. Bunun için evin yapısına, büyüklüğüne göre ya modemi orta bir noktaya konumlandırmak gerekir ya da yine ek ağ ürünleri kullanmak iyi bir çözüm olabilir.

Geniş evlerde menzil genişleticiler genellikle sorunu çözer. Katlı evlerde ise her katta güçlü Wi-Fi için menzil genişleticiler yeterli olamaz. Katlı evlerde en ideal çözüm, powerline adaptör ya da Mesh teknolojili Deco ev Wi-Fi sistemleri olacaktır.

İlginizi çekebilir

Elektrik priziyle Wi-Fi sorununa çözüm