reklamı kapat

POPÜLER

İÇDAŞ-5

Türk mühendislerden büyük başarı; İÇDAŞ-5 suya indi

Ağır sanayi kuruluşu İÇDAŞ, Türk mühendislerce üretilen yeni gemisi İÇDAŞ-5 suya indirdi. Gemi, genel kargo sınıfında görev yapacak, 150 metre boyunda, 15 bin DWT yük taşıma kapasitesine ve 10 bin groston ağırlığa sahip.

AA muhabirinin aktardığı bilgiye göre geminin inşa çalışmaları tamamlandı. Son olarak iç tefşirat ve elektronik dizayn çalışmaları kalan gemi için şirket yöneticilerinin de katılımıyla düzenlenen törende kurban kesildi, dua edildi. Ardından “Vira Bismillah” denilerek geminin suya indirme işlemi yapıldı. 5.000 beygirlik güç sunan geminin 10 bin groston ağırlığında olduğu belirtiliyor. 15 ayda tamamlandığı ifade edilen geminin tamamı Türk mühendisler tarafından ve yerli tasarım imkanları kullanılarak üretildiğini söyleyelim. Gemilerin ihracatıyla ülke ekonomisine önemli oranda döviz girdisi sağlanacağını da ifade edelim. Geliştirilen teknolojiyle daha uzun seyir mesafesine gidip daha az yakıt sarfiyatı yapabilen gemi, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) gereklilikleri doğrultusunda “TIER III” standartlarında nitrojen oksit salınımı, Balast Suyu Arıtma Sistemi bakımından uluslararası kurallara uygun ekipmanlarla donatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İÇDAŞ, dünya genelinde sipariş alıyor

Danimarka, Almanya ve Kanada’daki dünyanın önde gelen armatörlerine siparişle gemi üreten İÇDAŞ’ın, Amerika ve Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen talepler doğrultusunda iş bağlantısı için görüşmelerini sürdürdüğü belirtildi.

İlginizi çekebilir

Boeing’den güneş enerjisiyle çalışan iklim araştırması drone’u