reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell’in “yerli”si T40 gün ışığına çıktı

Turkcell uzunca bir süredir hakkında dedikodular duyduğumuz “Gebze” kod adlı akıllı telefonu T40‘ı nihayet tanıttı. Tasarımı tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılan T40, Turkcell tarafından ilk yerli akıllı telefon olarak adlandırılıyor. Bu noktada karşıt yorumlar da var elbette ancak Turkcell yıl bitmeden telefon üretiminin bir kısmını Türkiye’de gerçekleştirmeye başlayacağını da açıkladı. T40, Turkcell’in şimdiye kendi markasıyla piyasaya sunduğu en gelişmiş akıllı telefon olacak. Qualcomm tarafından geliştirilen çift çekirdekli ve 1,2 GHz hızında çalışan bir işlemciye sahip olacak telefonda 1 GB RAM ve 4 GB dahili depolama alanı bulunacak. Yeni telefonun 4 inç büyüklüğündeki IPS LCD ekranının çözünürlüğü 800×480 piksel. NFC de destekleyen T40, 5 megapiksel çözünürlük veren bir kameraya ve 1600 mAh gücünde bir pile sahip. Teknik özelliklerinden de anlaşılabileceği üzere T40 bir performans canavarı değil. Orta seviyeye hitap eden, orta karar bir telefon. Satış fiyatının ne olacağı henüz belli değil ancak belli bir seviyenin altında olacağını söylemek mümkün.
Turkcell T40
Android işletim sisteminin 4.1 sürümü yüklü gelecek olan telefonda Turkcell ciddi bir arayüz çalışması yapmış. Klasik Android arayüzünden oldukça farklı olan Turkcel arayüzünde ikonlar, menüler ve widget’lar klasikleşenlerden oldukça farklı. En dikkat çeken ise Turkcell’in “kart ekranı” olarak isimlendirdiği ve dokuz farklı uygulamayı bir deste kağıt gibi arka arkaya dizen ve aralarında kolalıkla geçiş yapılabilen widget’ı. Turkcell’in, T40’ta en çok üzerinde durduğu özelliklerden biri HD ses. İki mikrofonlu telefon, ana mikrofonu ile sesi alırken, kasasının arka kısmında kalan ikinci mikrofonla ortamdaki sesi algılıyor ve bu ortam sesini sesli görüşme anında ortadan kaldırıyor. Telefon, SRS teknolojisi sayesinde de sıradan akıllı telefonlara kıyasla daha kaliteli bir ses çıkışı vadediyor.
Turkcell T40
Turkcell, T40’ta yerli olmanını avantajlarından sonuna kadar yararlanmak istemiş görünüyor. Bunun en büyük göstergelerinden biri Türkiye’ye özgü içerikler. Telefonun zil sesleri arasında bağlama, darbuka, vapur, martı gibi sesler bulunuyor. Tasarım olarak da arka kapaklarda eski ve gelenekselleşmiş çeşitli simgeler, desenler yer alıyor. Telefonun eylül ayının sonlarına doğru satışa çıkması bekleniyor.

Advertisement

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Android 4.1 (Jelly Bean)

İşlemci
Qualcomm 8225 1.2 GHz Çift Çekirdek

RAM
1 GB

Dahili Hafıza
4 GB

Ekran
4.0 inç LCD IPS (256 bin noktalı)
WVGA çözünürlük (480×800 piksel)

Kamera
5 megapiksel, flaşlı arka kamera
0,3 megapiksel ön kamera

Kamera Özellikleri
Yüz Tanıma Özelliği, Gülümseme Tanıma, HDR,
Sıfır Gecikme, Otomatik Sahne Tanıma

Ses Özellikleri
HDOn, Gürültü Engelleme, Surround Ses

Pil
1600 mAh (Yaklaşık 240 saat bekleme, 480 dakika konuşma)

NFC
Var

Boyutlar
126 x 64.8 x 10.85 mm

Ağırlık
135 gram