reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye fiyatı açıklanan 2018 Mercedes CLS’nin öne çıkan özellikleri [Video]

04 Mayıs 2018

Tanıtımından kısa süre sonra Türkiye pazarına giriş yaparak bekleyenlerini mutlu eden 2018 Mercedes CLS, fiyat etiketiyle biraz üzecek gibi gözüküyor.

Tasarımla ilgili görecelilik kavramının tartışma götürmez bir gerçek olduğu aşikar olsa da bazı modeller büyük çoğunluk için söze pek fazla gerek bırakmıyor. Üçüncü jenerasyonuyla Kasım 2017’de tanıtımı gerçekleştirilen Mercedes CLS de, markasının halihazırda sunduğu binek otomobil yelpazesinde belki de en etkileyici dönüşüme uğrayan model oldu. Gerek dış gerekse iç tasarımıyla 360 derecelik bir övgüyle karşılaşan model, aradan geçen altı aylık zaman diliminin ardından artık Türkiye yollarına çıkmak için hazır. Tıpkı A-Serisi‘nde olduğu gibi Mercedes’in S ve E’den pek çok özellik aktarımı yaptığı yeni jenerasyon CLS, bizce yeni Audi A5 ile birlikte sınıfında liderlik için en büyük adaylardan. Modelle ilgili fiyat detaylarını vermeden evvel, öne çıkan özellikleri hatırlamakta fayda var.

Donanım

Tamamen elden geçirilen tasarım çizgileri sayesinde 0,26 gibi bir sürtünme katsayısına sahip olan CLS’nin görünümü kadar konfor yönü de
oldukça iddialı. Burada Mercedes’in “AIR BODY CONTROL” adını verdiği havalı süspansiyon sistemi sayesinde, yoldaki tepkileri maksimum şekilde dışarıda bırakabilen araç, viraj kabiliyeti konusunda da farkını ortaya koyma niyetinde. Bu sistemin en önemli destekçilerinden birisi de yolun durumuna göre süspansiyonları sürekli olarak optimize eden “DYNAMİC BODY CONTOL” olacak. Elektronik destekler bölümünde; aktif fren, şeritte tutma, dikkat ölçme, hız limiti, aktif mesafe kontrol, kör nokta uyarı, uzun far ve park asistanı gibi donanımlar sürüş sırasında kullanıcının aktif kullanacağı özellikler olacak. Güvenlik konusunda da yüksek standartlarda gezen CLS’de, çarpışma algılama durumunda araç içerisindeki gürültüden oluşabilecek hasarı engelleyen Pre-Safe Sound ve yan bölgeden gelecek muhtemel çarpmalara koltuk üzerinden tepki veren Pre-Safe Impulse opsiyonel donanımlar arasında sunuluyor.


Mercedes, CLS’nin kokpit bölümünde yaşanan değişim, dışarıdaki ambiyansı taçlandıracak nitelikteydi. Üst modellerde gördüğümüz iki adet 12,3 inç’lik ekran, 64 farklı seçenekle klima çıkışlarına kadar indirgenmiş ambiyans aydınlatması ve ahşap detaylar buradaki farkı oluşturan parçalar arasında. Markanın CLS’ye özel olarak tasarladığı koltuklaraysa ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Isıtma, soğutma ve masaj fonksiyonları bulunan bu koltuklarda altı farklı program seçeneği var. Bu programlar kullanıcısının ruh haline göre masaj yaparak ambiyans aydınlatmalarıyla birlikte konforun limitlerini zorluyor.

Motor – Fiyat

Dizel ve benzinli motor seçenekleriyle satın alınabilecek olan yeni jenerasyon CLS’de 350d, 400d ve 450 olmak üzere üç farklı versiyon sunuluyor. Tamamında 3.0 litre hacme sahip sıralı altı silindir makinenin kullanıldığı bu versiyonların giriş seviyesinde 286 beygir güç üreten dizel makine yer alırken en üst noktada 390 beygir güç üreten ünite karşımıza çıkmakta. Dilerseniz motorların tüm teknik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Satış başlangıcından itibaren sadece 1 yıl süreyle sunulacak olan Edition 1’deki Nappa deri koltuk, krom ızgara ve AMG tasarım temelleriyle daha da güçlendirilebilecek olan 2018 Mercedes CLS, ülkemizde 878.600 TL’den başlayan fiyatlarla alıcı bulacak.

Video