reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’deki meraklılar göz atabilir; KIA’dan elektrikli otomobil satışı için önemli karar

17 Haziran 2018

KIA tarafından Avrupa pazarını içerisine alacak şekilde atılan hamleyle, Soul’ün satışlarında tek hamlede radikal bir değişime gidiliyor.

Elektrikli otomobillerle ilgili çıkan pek çok haberin, yurt dışındaki kullanıcıları olumlu yönde etkiliyor olması şüphesiz Türkiye’deki meraklıları üzüyor. Ülkemizdeki şarj ağıyla ilgili soru işaretleri yavaş yavaş da olsa gelişirken, pek çok kişi için hala yeterli noktada değil. Lakin bugüne kadar LOG.com.tr bünyesinde yaptığımız pek çok yüksek katılımlı anket sonuçları bizlere, buna rağmen 300 ile 400 kilometre menzil sunabilen modellerin Türk kullanıcılar tarafından “satın alınabilir” olarak görüldüğüne işaret etmekte. Yani önümüzde, fiyatların ulaşılabilir olması durumunda elektrikli otomobile yönelmeye hazır hiç de azımsanmayacak bir kitle var. İşte KIA’nın duyurusunu gerçekleştirdiği bu kararın ilk aşamada bu kitlenin dikkatini çekeceğine inanıyoruz. Pazara olan ilginin her geçen gün arttığı ve içten yanmalı motorların hibrit dönüşümüne maruz kaldığı süreci oldukça iyi analiz eden Kore merkezi marka, önümüzdeki yıldan itibaren Soul’ün Avrupa pazarındaki satışlarının sadece elektrikli versiyon üzerinden yürüyeceğini açıkladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zamanlama manidar

Bu yıl içerisinde yeni bir tasarım ve geliştirilmiş menzil değeriyle birlikte ikinci jenerasyonuna kavuşmasını beklediğimiz KIA Soul, bu kararı güçlendirecek bir yapıyı beraberinde getirecek gibi gözüküyor. Halihazırda satışta olan versiyonuyla 250 kilometrelik menzil sunabilen Soul EV, gelecek yeni batarya paketiyle birlikte bunu 400 kilometrenin üzerine bile çıkartabilir. Satışlar üzerinden paylaşılan verilere baktığımızda geçtiğimiz yıl Avrupa pazarında gerçekleşen anahtar teslimlerin yaklaşık yüzde 50‘si elektrikli versiyona ait. Bakış açımızı daraltıp sadece Almanya bazlı verilere baktığımızda, 2017 içerisinde 2.245 adet Soul satıldığını ve bunun 1.899 tanesinin elektrikli olduğunu görüyoruz. Gelecek yeni jenerasyonla birlikte donanımsal olarak eli daha da güçlenecek olan Soul’ün Türkiye’ye de bu şekilde sunulmasının, önümüzdeki süreç için önemli bir adım olabileceğini düşünüyoruz. Şu aşamadaki temel belirleyici etmense hiç şüphesiz fiyat olacak. Soul EV’nin 2018 model yılıyla Amerika pazarında yaklaşık 34.000 dolara satıldığını belirtmeden geçmeyelim. Siz de KIA’nın bu hamlesiyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak atabilirsiniz.