reklamı kapat

POPÜLER

CDMMobil TRAGGER

Yerli üretimin elektrik hamlesi için önemli model: TRAGGER

27 Eylül 2018

Bugün itibarıyla kapılarını açan fuarla birlikte ilk kez tanıtılan CDMMobil TRAGGER, pek çok farklı alanda kullanılabilecek.

Yerli otomobille ilgili çalışmaların devam ettiği şu günlerde pek çok geleneksel üretici de sınıfla ilgili adımlarını atmaya başlıyor. 2020 için planlanan projelerin ilk ayakları itibarıyla uygulamaya alınması da bu yılı bir hayli önemli hale getirmiş durumda. Türkiye içerisinden de beklediğimiz benzer örneklere CDMMobil gibi yenilikçi teknoloji üzerine çalışmalar gerçekleştiren önemli bir ismin dahil olacağı karşımıza çıkan proje üzerinden tescilleniyor. Otomotiv sektöründeki 30 yıllık deneyimle geliştirilen yüzde 100 elektrikli TRAGGER ailesini, bugün itibarıyla kapılarını açan İstanbul Airshow 2018’de tanıtan şirket, operasyonel kullanım alanlarında çok önemli bir opsiyon olma yolunda.

Üretim sürecinde adım atıldı

Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikada vakit kaybedilmeksizin üretimlerine başlanan Tragger, çok fonksiyonlu bir hizmet aracı olarak lanse ediliyor. Özellikle havaalanları, fabrikalar, hastaneler, turizm alanları ve lojistik alanlar gibi noktalar modeli çokça görebileceğimiz noktaların başında gelecek. Geliştirme sürecinin yanında tasarım süreci de Türk tasarımcılar tarafından, Form-Follows-Function yaklaşımı ile yürütülen aracın tüm donanımlarının Türkiye’den sağlanıyor olması da kesinlikle altı çizilmesi gereken noktalar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tragger ile ilgili paylaşışan teknik verilere baktığımızda 700 kilogram yük taşıma ve 2 ton çekme kapasitesi ön plana çıkıyor. Üzerinde konumlandırılan elektrik motoru yaklaşık 10 beygir güç üreten araç, tek şarj ile 6 saat hizmet verebilecek nitelikte. Hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı sürüş modunun da düşünüldüğü Tragger’in 240 Ah’lik bataryası, 220 V üzerinden 6 saatte tamamen dolu hale gelebiliyor. İkincil bataryaların da değişim üzerinden kolayca değiştirebilmesi de kullanım kolaylığı açısından fazlasıyla önemli. Önümüzdeki yıllarda daha da çeşitlenme potansiyeli barındıran Tragger, 30 Eylül’e kadar podyumda olacak.