reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Türkiye’ye gelemeyen iPhone indirimi yurt dışında başladı

Teknoloji devi Apple’ın Türkiye’de iPhone fiyatlarına indirim yapması bekleniyor. Ancak bu konuda henüz atılmış bir adım yok. Firma bizim beklediğimiz indirim adımını başka yerde atmış durumda.

Biliyorsunuz sektörün tamamı gibi Apple’ın da akıllı telefon yani iPhone satışları düşüyor. 2019 ilk çeyrek sonuçlarına göre telefon satışından 52 milyar dolar gelir elde eden firma, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 15’lik bir düşüş yaşıyor. İşte bu düşüşün arkasında iPhone’ların oldukça yükselen fiyat etiketi yer alıyor. Ancak burada çok daha büyük başka bir etken daha bulunuyor. Bu etken Türkiye dahil bazı Amerika dışındaki pazarlarda yaşanan büyük kur artışları ve yaşanan stabil olmayan kur değişiklikleri. Geçtiğimiz aylarda bu durumun satışları vurduğunu belirten CEO Tim Cook, bu konuda bir adım atacakları müjdelemişti. Amerika dışındaki fiyatları yeniden değerlendireceklerini söyleyen Cook, açıkça belirlenen pazarlarda iPhone fiyatlarının düşürüleceğini söylemişti. Ancak bu adım yukarıda da söylediğimiz gibi Türkiye için henüz atılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone başta olmak üzere diğer ürünlerine indirim yaptı

Ancak bu indirim şimdilik sadece Çin merkezli olarak gerçekleştirildi. Bunun arkasında firmanın kendisinden çok Çin’de vergi sisteminde gerçekleştirilen değişiklik yer alıyor. Buna bağlı olarak iPad, Mac, AirPods ve diğer ürünlerde ciddi indirimler görünüyor. iPhone özelindeki indirim yüzde 5 olarak açıklanırken, firma Çin’de düşen satışlarını artırmak adına bu hamleden büyük geri dönüş bekliyor. Ancak yüksek fiyatlar indirime rağmen buna engel olacak gibi görünüyor. Apple biliyorsunuz geleceğini “servisler” üzerine kuruyor. Çünkü pahalı donanımların geleceği parlak görünmüyor.

İlginizi Çekebilir

Apple gizliliğe büyük önem veriyor