reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Camry

Türkiye’ye yansıyacak mı? Toyota Camry, Avensis’i saf dışı bırakarak Avrupa’ya dönüyor

Satış adetlerinde bir türlü bekleneni veremeyen Avensis, Toyota resmi kaynaklarının duyurusuyla yerini Camry Hybrid’e bırakacak.

Corolla, Yaris ve Auris gibi modellerinde beklediği satış rakamlarını yakalamaya istikrarlı şekilde devam eden Toyota, amiral gemisi konusunda bir türlü istenileni yakalayabilmiş değil. Renault Talisman, Honda Accord, Peugeot 508 ve Ford Mondeo gibi rakiplerinin karşısına çıkarttığı Avensis‘te motor ve donanım opsiyonu konusunda üst sınırlarda gezen marka bunu değiştirmek konusunda ilk resmi adımını atacağını duyurdu. Halihazırda Amerika pazarında satışını gerçekleştirdiği Camry‘i hibrit olarak Batı Avrupa’ya tekrar getireceğini, kanalları üzerinden açıklayan Toyota bu şekilde Avensis’in de ipini çekmiş oluyor. Şimdilik Türkiye’yi içerisine almayacak olan bu hamleden kullanıcı odaklı gelecek geri dönüşlerin ardından, rota bizim bölgemize doğru da kayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı felsefeden devam

Kısa süre önce dizel motor seçeneklerinde veda etmeye başlayarak, ürün gamını sadece benzinli ve hibrit modellerden oluşturan Toyota, 14 yıllık bir zamanın ardından Camry’i Avrupa yollarına döndürecek. Günümüzde sekizinci jenerasyonuyla yollarda olan model, C-HR ve Corolla başta olmak üzere ailenin diğer üyelerinde de gördüğümüz global platformu TNGA‘nın üzerine inşa ediliyor. Camry’nin olası Türkiye senaryosuyla ilgili problemse 2,5 litrelik benzinli motorun kullanıldığı bir hibrit kombinasyonuyla satışa sunuluyor olması. Eğer Avensis yerine ülkemize de geleceği netleşirse, bu birlikteliğin C-HR örneğinde olduğu gibi 1,8 litre hacimli daha ufak bir benzinli motorla olması gerekecek. Avrupa pazarına sunulacak olan versiyonuyla ilgili teknik bilgileri ve fiyatları önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Camry’nin pazarı ne denli etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.