reklamı kapat

POPÜLER

Türkmenistan’dan bir garip karar: Siyah renk otomobiller yasaklandı

Türkmenistan Cumhurbaşkanı tarafından duyurulan yasakla birlikte siyah renk otomobil sahiplerini sıkıntılı bir süreç bekliyor.

Geride bıraktığımız gün sizlerle paylaştığımız Rusya’daki tankla soygun haberinin şaşkınlığı hepimizde devam ederken, bir garip olay da Türkmenistan Cumhuriyeti‘nde meydana geldi. Ülkenin önemli yerel kaynaklarından Chronicles of Turkmenistan’da yer alan habere göre siyah renk otomobillere 2018’in girmesiyle birlikte yasak kararı geldi. Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhammedov‘un aldığı bir karar olarak duyurulan bu hamle, otomobil dünyasının duyduğu en garip olaylardan birisi olmaya aday diyebiliriz. 2014 yılında siyah cam filminin tamamen yasaklanmasıyla gündeme gelen Türkmenistan’daki bu kararın güvenlik tedbirleri dikkat alınarak alındığı düşünülürken araç sahipleri ceplerinden çıkacak ücretleri düşünmeye başladı bile.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasak şimdilik başkentte

Haberin detaylarında Gurbanguly Berdimuhammedov’un siyah otomobil yasağını en azından şimdilik başkent Aşkabat ile sınırlı tuttuğu belirtiliyor. Bu yasakla birlikte şu aşamada ortada iki önemli durum var. Bunlardan ilki araç boyama şirketlerinin bu günlerde yüzünün fazlasıyla güleceği gerçeği. Fırsattan istifa eden şirketler, yerel kaynaklara göre boyama ücretlerini iki katına çıkarmış durumda. Bu da kullanıcıların araçlarını tamamen boyatmaları için ortalama 750 dolar gibi bir para ödeyecekleri anlamına geliyor. Trajikomik olan ikinci kısımda ise siyah araçları polis tarafından çekilmiş olanları bekliyor. Boyatılmamış araçları polis tarafından çekilen sürücüler, teslim alma sırasında aracı boyatacağına dair yasal bir tutanak imzalamak zorunda kalıyor. 2015 yılında siyah renk araç ithalatıyla ilgili de bir yasak adımı atan Türkmenistan’da bunun diğer şehirlere sıçrayıp sıçramayacağı merak ediliyor.