reklamı kapat

POPÜLER

Takasbank

TÜV SÜD D-Expert’ten ikinci el araç piyasasıyla ilgili önemli açıklamalar

TÜV SÜD D-Expert tarafından yapılan açıklamalarda, Koronavirüs sürecinde canlılığını koruyan ikinci el otomobil pazarıyla ilgili önemli detaylar karşımıza çıkıyor.

Önemli kurumlardan TÜV SÜD D-Expert, Koronavirüs sürecinde bile popülerliğinden çok bir şey kaybetmeyen ikincil el otomobil pazarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili kısa bir röportaj gerçekleştiren TÜVSÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktalara vurgu yaptı.

Sürücüsüz otomobil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında öncelik ve uygulamalar

-El araç piyasası canlılığını koruyor. Vatandaşların mağdur olmaması adına 2. El araç alımında nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
Aracın mevcut durumunun öğrenilmesi amacıyla mutlaka ekspertiz hizmeti alınmalı. Binlerce kişi, almak istediği aracı kontrol ettirmek için ekspertiz firmalarına başvuruyor. Alıcılar yanlış veya eksik bilgi aktarımı sebebiyle mağduriyet yaşayabiliyorlar. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamaları için alıcılara, hizmet yeterlilik belgesi olan firmalardan hizmet almalarını öneriyoruz

2. El araç alımlarında özellikle KM’nin düşürülmesi ve “sigorta şirketinden şişirme hasar kaydı” gibi konularla alıcılar mağdur ediliyor. Bu konuda nelere dikkat edilmeli?
Bu konuların cevapları yapılan ekspertiz testlerinde yanıt bulduğu için ekspertiz yaptırmadan araç alınıp satılmaması gerekmektedir. Tüv Süd D-Expert olarak alıcıların mağdur olmaması adına bu konuda Garanti Uzatımlı Paketlerimizle, ekspertiz sonrasında garanti altına alınmış araç arızalarında, kapsam süresi içerisinde yer alan tüm zararları üst limit olmadan karşılıyoruz.

Araç ilanlarında, öğretmenden, doktordan veya memurdan satılık gibi karşı tarafa güven veren ibareler var. Vatandaşlar bu tip araç ilanlarına nasıl yaklaşmalı?
Araç sahiplerinin araçları temkinli kullanması, iyi şoför olması veya aracın az kullanılmış olması aracın trafikte başına gelebileceklerini değiştirmez. İkinci el otomobillerle ilgili en büyük sorun, aracın kaza, tamir ve bakım geçmişi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmamasıydı. Yani sıfır araba aldığınızda ilk kullanıcı siz olacağınız için daha önce yaşanmış kazalar ve aracın geçmiş bakımı gibi konularda aklınızda bir şüphe olmuyor. Artık ikinci el araç satın alırken güvenilir bir kuruma ekspertiz raporu hazırlatılacağı için bu kaygılar tamamen ortadan kalkıyor. Oto Ekspertiz sayesinde aracın güncel durumu tespit ediliyor. Ekspertiz raporunda, aracın kaza geçmişi, değişen parçaları ve benzer bilgileri görüldüğü için alıcılar artık araçlarını güvenle satın alabiliyor.

Ekspertiz konusunda nelere dikkat edilmeli? Doğru ekspertiz kriterleri ve seçimi neler olmalı?
Yeni yönetmelik 2. El araçların kimler tarafından, nerede ve nasıl satılacağını düzenlerken, alıcıların da aldıkları araçları daha iyi tanımalarına olanak sağlıyor. Alıcıların bu haklarını bilerek alacakları araçları kendi istedikleri ve güvendikleri TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi almış ekspertiz merkezlerine götürmelerini tavsiye ediyorum. Bu sayede sonraki süreçte yaşanabilecek kötü sürprizler önlenebilecektir.

Yeni noter düzenlemesiyle ilgili görüşleriniz nelerdir?
Yönetmelik kapsamında olan ikinci el araçlarda ekspertiz raporu alınmadığı takdirde araç satışı yapılamayacak. Ekspertiz raporları aracın anlık durum bilgisini vermektedir, bu nedenle yönetmelik raporun noter satışından hemen önce alınması gerektiğini vurgulamaktadır.

İkinci El Araç Satışında Düzenlemenin 4. Kez Ertelenmesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
İkinci el araç satışı yapanların “mesleki yeterlilik” ve “yetki belgesi alması şartı”nı içeren düzenlemenin yürürlük tarihi 4. kez ertelendi. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olması planlanan şartlara uyum için ekstra süre tanınmaya karar verildi.TSE’ den yetki belgesi almış ekspertiz merkezi sayısının istenen seviyeye ulaşmamış olması sebebiyle bir geçiş süreci uygulanıyor ve ekspertiz raporu olmadan noter satış işlemi tamamlanabiliyor. Bu geçiş sürecinin bir an önce tamamlanması ikinci el araç ticaretinde aranan güven ortamının oluşturmasına büyük katkı sağlayacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR