reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Spaces

Twitter Blue aboneliği duyuruldu; işte bilinmesi gerekenler

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, daha önce sızdırılan ücretli abonelik sistemi Twitter Blue ile çıkışa hazır. İşte detaylar;

Advertisement

Twitter, gelirleri rakiplerden düşük olduğu için uzun süredir bir ücretli abonelik paketi geliştiriyordu. İşte bu paket Twitter Blue adı altında bugünden itibaren Kanada ve Avustralya merkezli olarak kullanıma çıkıyor.

ABD’ye ilginç olarak yıl sonunda gelecek servis, girdiği pazarlarda aylık $3.49 CAD / $4.49 AUD fiyata sahip olacak. Geçtiğimiz hafta resmi verilerde göründüğü kadarıyla Blue hizmeti çıktığı zamanda Türkiye’de 30,99 TL olacak. Ancak bu çıkış döneminde değişebilir.

Peki bu paket ile kullanıcılara ekstra olarak neler sunulacak? Bunlardan ilki tweet geri alma özelliği. Bu sayede atılan bir tweet 30 saniye içerisinde –daha yayımlanmadan– geri alınabilecek. Böylece potansiyel hatalar için tweet silme durumuna gerek kalmayacak.

Blue üyelerine aynı zamanda gelişmiş bir “koleksiyon” altyapısı da sunulacak. Bu sayede kişiler beğendikleri tweet’leri çok kolay şekilde arşivleyebilecek. Bu sistemde kaydedilen bir tweet’i bulmak oldukça kolay olacak.

Ayrıca özel okuma moduyla art arda atılan tweet’leri okumak da kolaylaşacak. Burada seri halinde atılan tweet’ler otomatik olarak bir metin haline getirilecek. Blue üyeleri aynı zamanda firmanın müşteri hizmetlerinden öncelikli olarak yararlanacak.

Paralı abonelere halen “tweet düzenleme” özelliği gelmiyor. Aslında bu çok isteniyor ve bunun için gerçekten aylık ücret ödeyecek büyük bir kitle bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter kısa süre önce de bahşiş sistemini başlattı

Profil sayfalarına ufak bir simge koyan firma, bu simge üzerinden kişilerin Twitter’daki başka kişilere para yollayabilmesine imkan tanıyor.

Bu, “bahşiş kutusu” olarak aktarılan para gönderme sürecinde aracı olarak şimdilik Bancamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo kullanılabilecek.

Süreç halen herkes için tam olarak ne zaman devreye alınacak bilinmiyor. Ancak ürettiği içerikler sevilen kişilere direkt olarak Twitter üzerinden para gönderme / destek olma dikkat çekebilir gibi duruyor.

Bu para sisteminin Türkiye’de aktif edilmesi ise çok olası durmuyor. Ancak yine de firma bu konuda yerel bir anlaşma yapabilir. Bunu da diğerleri gibi zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem