reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Spaces

Ücretli Twitter Blue aboneliği için Türkiye fiyatı da belli oldu

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, daha önce sızdırılan ücretli abonelik sistemini çok yakında açıyor. Hatta Türkiye’ye fiyatı da belli oldu.

Advertisement

Twitter, gelirleri rakiplerden düşük olduğu için uzun süredir bir ücretli abonelik paketi geliştiriyor. İşte bu paket için geçtiğimiz hafta önemli veriler ortaya çıkmıştı.

Jane Manchun Wong tarafından resmi kodlarda bulunanlara göre Twitter Blue isimli ücretli paket aylık 3 dolarlık bir fiyata sahip olacak. Bu paket Türkiye’de açıldığında ise aylık 30,99 TL olacak. Yani yüksek sayılacak bir fiyat istenecek. Peki bu paket ile kullanıcılara ekstra olarak neler sunulacak?

Bu konuda iki farklı önemli imkan ortaya çıkmış durumda. Bunlardan birisi tweet geri alma özelliği. Bu sayede atılan bir tweet kısa süre içerisinde –daha yayımlanmadan– geri alınabilecek. Böylece potansiyel hatalar için tweet silme durumuna gerek kalmayacak.

Blue üyelerine aynı zamanda gelişmiş bir “koleksiyon” altyapısı da sunulacak. Bu sayede kişiler beğendikleri tweet’leri çok kolay şekilde arşivleyebilecek. Bu sistemde kaydedilen bir tweet’i bulmak oldukça kolay olacak.

Bu arada yine Wong’a göre Twitter Blue için “abonelik seviyeleri” de olabilir. Yani firma 3 dolardan daha pahalı paketler de satabilir. Ayrıca ücretli abonelik ile uzun tweet akışlarını okumayı kolaylaştıran bir okuma modu da sunulacak.

Paralı abonelere halen “tweet düzenleme” özelliği gelmeyecek gibi görünüyor. Aslında bu çok isteniyor ve bunun için gerçekten aylık ücret ödeyecek büyük bir kitle bulunuyor.

Blue paketinin yakında kullanıma sunulması bekleniyor. Twitter’a kaç kişinin ücretiyle abone olacağını ise elbette zaman gösterecek. Ancak kullanıcılar şimdilik sürece çok sıcak bakmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter kısa süre önce de bahşiş sistemini başlattı

Profil sayfalarına ufak bir simge koyan firma, bu simge üzerinden kişilerin Twitter’daki başka kişilere para yollayabilmesine imkan tanıyor.

Bu, “bahşiş kutusu” olarak aktarılan para gönderme sürecinde aracı olarak şimdilik Bancamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo kullanılabilecek.

Süreç halen herkes için tam olarak ne zaman devreye alınacak bilinmiyor. Ancak ürettiği içerikler sevilen kişilere direkt olarak Twitter üzerinden para gönderme / destek olma dikkat çekebilir gibi duruyor.

Bu para sisteminin Türkiye’de aktif edilmesi ise çok olası durmuyor. Ancak yine de firma bu konuda yerel bir anlaşma yapabilir. Bunu da diğerleri gibi zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem