reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter, Türkiye’de de güncellemeyi geçti: “İzinsiz fotoğraf ve videoya yasak”

Sosyal medyanın merkezlerinden Twitter, geçtiğimiz hafta gizlilik odağında önemli bir adım attı ve politika güncellemesi gerçekleştirdi.

Haber alma konusunda bir numaralı platform olan Twitter, geçtiğimiz hafta tam olarak “Gizli Bilgi Politikası” özelinde bir güncellemeye gitmişti. Bu güncelleme ilk olarak yurt dışında yapıldı, şimdi ise Türkiye adımı da atıldı.

Kasım 2021 tarihiyle yapılan güncelleme ile Gizli Bilgi Politikası içerisine direkt olarak şunlar eklendi: “Başkalarına ait gizli bilgileri açık yetki ve izni olmadan yayınlayamaz veya paylaşmazsınız. Ayrıca gizli bilgileri ifşa etmekle tehdit etmek veya başkalarını buna yapmaya teşvik etmek de yasaktır.

Buna ek olarak, özel hayatını gizleyen kişilerin görüntüleri veya videoları gibi özel medyayı rızaları olmadan paylaşamazsınız. Ancak kullanıcıların haber değeri taşıyan bir olayın parçası olarak veya kamu yararıyla ilgili sorunlar ya da olaylarla ilgili kamusal söylemi iletmek için ünlü olmayan ve özel hayatını gizleyen kişilerin görüntülerini veya videolarını paylaşabileceği örnekler olduğunu da kabul ediyoruz. Bu gibi durumlarda, medyanın platformda kalmasına izin verebiliriz.

Peki “Gizli Bilgi Politikası” kapsamında başka ne yasaklar var? Firmanın bu konudaki açıklaması ise tam olarak şöyle: “Bu politika kapsamında, aşağıdaki gizli bilgi türlerini, bilgilerin ait olduğu kişinin izni olmadan paylaşamazsınız:

 • -Açık adresler, GPS koordinatları veya konumlarla ilgili gizli bilgi olarak kabul edilen diğer tanımlayıcı bilgiler dahil olmak üzere ev adresi veya fiziksel konum bilgileri;
 • -Resmî kimlik belgeleri ve sosyal güvenlik ya da diğer ulusal kimlik numaraları dahil olmak üzere kimlik belgeleri. Unutmayın: Bu bilgilerin gizli kabul edilmediği bölgelerde sınırlı istisnalar tanıyabiliriz;
 • -Kamuya açık olmayan kişisel telefon numaraları veya e-posta adreslerini içeren iletişim bilgileri; 
 • -Banka hesabı ve kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere mali hesap bilgileri ve
 • -Biyometrik veriler veya tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere diğer gizli bilgiler. 

Aşağıdaki davranışlara da izin verilmemektedir: 

 • -Birini, gizli bilgilerini ifşa etmekle tehdit etmek;
 • -Kişilerin, bir kişinin gizli bilgilerini ele geçirmelerini veya kişinin rızası olmadan erişmelerini sağlayacak bilgileri paylaşmak; örneğin internet bankacılığı hizmetleri için oturum açma kimlik bilgilerini paylaşmak;
 • -Birinin gizli bilgilerini yayınlama karşılığında ödül veya para ödülü istemek veya teklif etmek;
 • -Birinin gizli bilgilerini yayınlamama karşılığında ödül veya para ödülü istemek, bu durum bazen şantaj olarak da adlandırılır.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter paylaşımları konusunda artık daha dikkatli olmak gerekiyor

Twitter konuyla alakalı olarak “Bu politikayla ilgili ihlalleri nasıl bildirebilirim?” sorunun cevabını da veriyor. Firma bu içerikleri incelenmek üzere uygulama içinden aşağıdaki şekilde bize bildirebilirsiniz diyor:

 1. “-Üç nokta simgesinden Tweeti Bildir öğesini seçin.
 2. -Taciz ediyor veya zarar veriyor öğesini seçin.
 3. -Gizli bilgi içeriyor öğesini seçin.
 4. -Bildirdiğiniz bilgilerin türünü seçin.
 5. -Bildirdiğiniz bilgilerin sahibinin kim olduğuna bağlı olarak ilgili seçeneği belirleyin.
 6. -İncelenmek üzere bildirmek için en fazla 5 Tweet seçin.
 7. -Bildiriminizi gönderin

Masaüstü bilgisayardan

 1. -Üç nokta simgesinden Tweeti Bildir öğesini seçin.
 2. -Taciz ediyor veya zarar veriyor öğesini seçin.
 3. -Gizli bilgi içeriyor öğesini seçin.
 4. -Bildirdiğiniz bilgilerin türünü seçin. 
 5. -Bildirdiğiniz bilgilerin sahibinin kim olduğuna bağlı olarak ilgili seçeneği belirleyin.
 6. -İncelenmek üzere bildirmek için en fazla 5 Tweet seçin.
 7. -Bildiriminizi gönderin.”

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem