reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter, açık rızaları olmadan insanların fotoğraflarını paylaşmayı yasaklıyor

Sosyal medyanın merkezlerinden Twitter, bugün gizlilik odağında önemli bir adım attı ve politika güncellemesi gerçekleştirdi. İşte detaylar;

Haber alma konusunda sosyal medyanın en çok kullanılan platformlarından olmayı sürdüren Twitter, dün yapılan CEO değişimi ile çok ses getirmişti. Bugün ise firmanın yeni CEO’suyla beraber yeni bir kural devreye alındı.

Şirket henüz Türkçe sayfada görünmüyor olmasına rağmen “Gizli Bilgi Politikası” özelinde güncellemeye gitti. Bu güncelleme ile beraber artık platform içerisinde paylaşacağınız fotoğraf ve videolar içerisinde birileri varsa, bu kişilerden izin almak zorundasınız. Herkese açık olarak paylaştığınız fotoğraf ve video içerisindeki kişilerden izin almazsanız, bu kişiler şikâyette bulunabilir ve fotoğraf ile videoyu platformdan kaldırtabilir.

Ancak bu yeni dönem herkes ve her fotoğraf / video için aynı olmayacak. Firma şikayetleri farklı durumlar altında değerlendirecek ve örneğin medya kurumları için farklı yaklaşımlar sergilenecek. Söylendiği kadarıyla Twitter’ın “izinsiz paylaşım” özelinde gelen fotoğraf / video kaldırma taleplerini değerlendirecek bir ekibi olacak ve yüksek ihtimalle büyük yoğunluktan dolayı bu süreç beklendiği gibi yönetilemeyecek.

Peki “Gizli Bilgi Politikası” kapsamında başka ne yasaklar var? Firmanın açıklaması tam olarak şöyle: “Bu politika kapsamında, aşağıdaki gizli bilgi türlerini, bilgilerin ait olduğu kişinin izni olmadan paylaşamazsınız:

  • -Açık adresler, GPS koordinatları veya konumlarla ilgili gizli bilgi olarak kabul edilen diğer tanımlayıcı bilgiler dahil olmak üzere ev adresi veya fiziksel konum bilgileri;
  • -Resmî kimlik belgeleri ve sosyal güvenlik ya da diğer ulusal kimlik numaraları dahil olmak üzere kimlik belgeleri. Unutmayın: Bu bilgilerin gizli kabul edilmediği bölgelerde sınırlı istisnalar tanıyabiliriz;
  • -Kamuya açık olmayan kişisel telefon numaraları veya e-posta adreslerini içeren iletişim bilgileri; 
  • -Banka hesabı ve kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere mali hesap bilgileri ve
  • -Biyometrik veriler veya tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere diğer gizli bilgiler. 

Aşağıdaki davranışlara da izin verilmemektedir: 

  • -Birini, gizli bilgilerini ifşa etmekle tehdit etmek;
  • -Kişilerin, bir kişinin gizli bilgilerini ele geçirmelerini veya kişinin rızası olmadan erişmelerini sağlayacak bilgileri paylaşmak; örneğin internet bankacılığı hizmetleri için oturum açma kimlik bilgilerini paylaşmak;
  • -Birinin gizli bilgilerini yayınlama karşılığında ödül veya para ödülü istemek veya teklif etmek;
  • -Birinin gizli bilgilerini yayınlamama karşılığında ödül veya para ödülü istemek, bu durum bazen şantaj olarak da adlandırılır.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter CEO değişimi hakkında bilinmesi gerekenler şunlar

Kaçıranlar için Twitter’ın kurucuları arasında da yer alan Jack Dorsey, 15 yıllık CEO’luk görevini büyük bir sürpriz yaparak bıraktı. Twitter ile olan bağları tamamen kopmayacak ünlü ismin yerini dediğimiz gibi “CTO” Parag Agrawal alacak.

Twitter’ın yeni bir CEO’ya hazır olduğunu aktaran Jack Dorsey, şirketini oldukça tecrübeli birisine ve iyi bir dostuna bırakıyor. Çünkü Parag Agrawal şirkette çok uzun zamandır çalışıyor.

Hatırlamak adına Twitter’da çalışmaya 2011 yılında başladığı aktarılan Agrawal, ilk olarak reklam ürünlerine odaklanmış, daha sonra farklı mühendislik pozisyonlarında çalışarak Teknolojiden Sorumlu Başkan pozisyonuna ulaşmış.

2017 yılında beri şirketin CTO’su olan Parag Agrawal, 37 yaşında ve CTO olarak Twitter’ın yaşadığı büyük “hack” olayı gibi birçok kötü durumu atlatmış birisi konumunda.

Teknoloji sektörü içerisinde çok göz önünde olmayan ve çok fazla da tanınmayan Agrawal, artık gündeme daha çok gelecek, her hamlesi ve açıklaması daha fazla ses getirecek.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem