reklamı kapat

POPÜLER

Kenan Dogulu

Uzamsal Ses destekli ilk Türkçe parça Apple Music’te yayında

Apple Music, Uzamsal Ses (Spatial Audio) desteğini Kayıpsız Ses özelliğiyle birlikte kısa bir süre önce kullanıma sunmuştu.

Uzamsal Ses özelliğine önem veren Apple, müzik kataloğunu bu özelliğe destek veren parçalarla genişletmeye devam ediyor. Bugüne kadar yabancı parçalarda deneyimlediğimiz bu özellik bugün yayınlanan bir parçada da uygulandı. Kenan Doğulu’nun son parçası ”Bumaya” Türkiye’nin ilk “Dolby Atmos” mixlenmiş şarkısı olarak dikkat çekiyor. Uzamsal Ses, Kayıpsız Ses ve Apple Digital Master olarak sunulan parça bu konuda bir ilke imza atıyor. Sözleri ve müziği Kenan Doğulu, Ozan Bayraşa, Umur Dorma ve Onurr’a ait olan ve Ozan Bayraşa’nın aranjesini yaptığı şarkının miks ve mastering’i ise Emre Kıral imzasını taşıyor.

Kenan Doğulu: “Eminim ki yeni teknolojileri takip eden ve yeniliklere uyum sağlayabilmek için çaba sarf eden tüm dünya müzisyenlerini aynı şekilde etkileyecektir. Bu deneyimi tam olarak yaşayabilmek için her müzisyenin şarkıları Dolby Atmos teknik gerekliliklerinin sağlandığı bir sistemle dinlemesini tavsiye ediyorum. Dolby Atmos’un farkını duyanları bu yeni imkanlar sayesinde yeni müzikler üretmeye teşvik edeceğine ve müzik üretimini zenginleştireceğine inanıyorum.”

Apple Music’te önümüzdeki günlerde yayınlanacak diğer Türkçe parçalarda da Uzamsal Ses desteğini görmeyi bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzamsal Ses nasıl bir deneyim vadediyor?

Apple Music kullanıcılarına ücretsiz sunulan destek sayesinde AirPods Pro veya AirPods Max kullanıcıları ses deneyiminde farklı bir boyuta geçiyor. Dolby Atmos tabanlı Uzamsal Ses, sanatçıların müziği her yönden ve yukarıdan gelecek biçimde hazırlamasına olanak veriyor. Bu da dinleyicilere yeni bir ses deneyimi elde etmesine imkan tanıyor. Uzamsal Ses desteği, Dolby Atmos, H1 ve W1 çipe sahip tüm AirPods ve Beats kulaklıklara destek veriyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Türkiye’de satılan tablet modellerinden