reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music

Apple Music’te kayıpsız ses ve Spatial Audio özellikleri yayında

Dün gerçekleşen WWDC 2021 etkinliğinde Apple Music servisine gelecek Spatial Audio ve kayıpsız ses desteğinin gün içerisinde geleceği belirtilmişti.

Etkinlikten bir kaç sonra sonra Apple Music’e Dolby Atmos ve kayıpsız ses özelliklerinin geldiğini gördük. Apple geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği lansmanda ilk etapta 20 milyon parçanın kayıpsız ses formatına destek vereceğini belirtmiş ve yıl sonuna kadar 75 milyon şarkının bu özelliğe destek vereceğini ifade etmişti. Parçalarda her iki özelliğin yer alıp almadığı albümlerin veya parçaların kataloglarında yer alıyor. Bazı parçalarda sadece kayıpsız ses desteği karşımıza çıkarken bazı parçalarda Dolby Atmos ve kayıpsız ses özelliği bulunuyor. Kullanıcıların Dolby Atmos (Spatial Audio) desteğinden yararlanabilmesi için bir AirPods Pro/Airpods Max‘e ve Apple Music abonesi olması gerekiyor. Eğer bu cihazlardan birine ve müzik servisine aboneyseniz Uzamsal Ses (Spatial Audio) özelliğini müzik parçalarında da dinleyebilirsiniz. Sanatçıların müziği her yönden ve yukarıdan gelecek biçimde hazırlamasına olanak veren Dolby Atmos, H1 ve W1 çipe sahip tüm AirPods ve Beats kulaklıklara destek veriyor.

Apple Music servisinde yer alan kayıpsız ses teknolojisini AirPods modelleri destek vermiyor

AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max kulaklıklarda Bluetooth desteği sebebiyle kayıpsız ses desteği sunulamıyor. Sızıntılarıyla ün yapmış bir isim olan Jon Prosser, AirPods modellerinin kayıpsız ses teknolojisine kablosuz tarafta destek verebileceğini kısa bir süre önce iddia etmişti. Apple’ın bunun için Bluetooth yerine AirPlay teknolojisinden yararlanacağını dile getirmişti.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın