reklamı kapat

POPÜLER

Orbital Reflector

Uzayda süzülecek sanat eseri “Orbital Reflector” yörünge yolunda [Video]

Alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar hep bir amacı olan uydu ya da teleskop modelleri gönderdik. Sadece bunu yaparak yörüngeyi bir çöplüğe çeviren insanoğlu, Orbital Reflector ile ikinci aşamaya geçiyor.

Orbital Reflector projesinin arkasında sanatçı Trevor Paglen var. Nevada Sanat Müzesi ile bir ortaklık kuran Paglen, alçak dünya yörüngesine yansıtıcı özelliğine sahip işlevsiz bir uydu göndermek istiyor. Bu amacıyla bir ilke imza atmak isteyen sanatçı, insanların gönderilecek yapıya bakarak uzay hakkında düşünmelerini istiyor. Sanatın en önemli amaçlarından bir tanesinin bu olduğunu belirten sanatçı, hem uzaya duyulan ilgiyi artırmak hem de farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bilimsel, askeri ya da ticari hiçbir amacı bulunmayan bu uydu, sadece artistik değerleri uzaya çıkartıyor. Uzaya atıldıktan sonra içerisinden dev bir “elmas” şekilli balon çıkacak Reflector, güneşten aldığı ışığı yansıtarak parlayacak. Geceleyin görülebileceği belirtilen sanatsal uydu, yörüngeye tarihte ilk defa güzellik katacak.

Orbital Reflector

Uzayda süzülen bir sanat eseri: Orbital Reflector

2018‘de Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından alçak dünya yörüngesine çıkacak olan sanatsal uydu, Falcon 9‘a ile yola çıkacak. Dünya etrafında her üç saatte bir kez tur atacağı belirtilen Reflector, şu an konusunda uzman uzay mühendisleri tarafında geliştiriliyor. Bu projeyi maddi olarak destekleyebilmek için bağış platformu Kickstarter’da destek dahi arayan Nevada Sanat Müzesi, projede 76 bin dolar dolar toplamayı başarmış. Sanatı anlamak bazı kişilere zor geliyor ancak yaşadığımız gezegeni öyle ya da böyle sanat güzelleştiriyor.

YORUMLAR