reklamı kapat

POPÜLER

Bilim insanlarının son girişimi uzaylı istilasını tetikleyebilir mi?

Bilim insanları, dünyadan 12 ışık yılı uzaktaki bir yıldız sistemine yeni bir mesaj gönderdi. İyi niyetli bu mesaj, bir istilanın tetikçisi olabilir mi?

Uçsuz bucaksız evrende akıllı bir başka yaşam formu arayışları devam ediyor. Sayısız bilim kurgu gerilim filminde kendine hayat bulan ve korkunç sonlarla biten bu iletişim çabası üzerine devam eden projeler bulunuyor. Dünya dışı varlıkları araştıran METI projesi, uzayda yaşamını sürdüren olası bir akıllı varlık için aktif bir şekilde evrene mesaj göndermeye devam ediyor. Projenin SETI isimli ikinci ayağı ise güneş sisteminin ötesinde akıllı bir varlığı tespit etmeye çalışıyor. Bu tartışmalara açık her iki proje de bilim insanlarını karşı karşıya getirmiş durumda. Ana soru ise ortak: “Daha akıllı bir yaşam formunun dikkatini çekmek mantıklı mı?”

Hatırlarsanız uzaylı istilası ile ilgili Stephen Hawking’in çok güzel bir benzetmesi vardı. Hawking evrende gelişmiş bir medeniyetin keşfiye ilgili “Gelişmiş bir medeniyetle karşılaşmak, Amerikan yerlilerinin Columbus’la karşılaşması gibi olabilir. Onun sonu pek de iyi bitmemişti.” sözlerini sarf etmişti. Uzaylıların bizi keşfetmeden bizim onları keşfetmemiz gerektiğini savunan Hawking, olası bir uzaylı istilası durumu için zaman zaman uyarılarına devam etmeyi de ihmal etmiyor elbette.

Uzaylılardan cevap bekleniyor

METI projesinin yeniden gündeme gelmesinin sebebi ise yeni bir mesajın gönderilmiş olması. Bilim insanlarının arasındaki tüm bu tartışmaya rağmen METI projesiyle kırmızı cüce yıldız GJ273’e bir mesaj gönderildi. GJ273 tercihi ise yörüngesinde yaşanabilir bir ortam sunan GJ273b’den kaynaklanıyor. Bilim insanları GJ273b’de hayat olabileceğini düşünüyor. 12 ışık yılı uzaklıktaki bu gezegenden gelecek olası cevabın ise 21 Haziran 2043’te ulaşması bekleniyor.

METI’nin başkanı Douglas Vakoch ise projeye duyulan kuşkuları gidermek için Newsweek‘e bir röportaj verdi. Vakoch röportajda “Uzayın derinliklerinde bulunan herhangi bir medeniyet bize zarar vermek isteseydi çoktan televizyon ve radyo sinyallerini keşfederek bizi bulabilirdi” diyor. Vakoch, herhangi bir uzaylı istilasının gönderdikleri mesajla tetiklenemeyeceği görüşünde. METI projesiyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.