reklamı kapat

POPÜLER

Vaio

VAIO satıldı; Sony bilgisayar pazarından çekiliyor

Uzun zamandır mali zorluklarla boğuşan Sony, yeniden yapılanma yolunda önemli kararlar aldı. Firma bu doğrultuda VAIO bilgisayar departmanını satarak ve farklı birimlerden toplamda 5 bin çalışanını işten çıkarıyor. Bu 5 bin kişinin bin 500’ünü Japonya’daki çalışanlar oluştururken geri kalanları küresel çaptaki Sony çalışanlarından oluşuyor. 15 ay içinde, 2015 mali yılı başlamadan önce tamamlanması planlanan işten çıkarmalarda yalnızca üretim değil, satış ve yönetim kademelerinden çalışanların da şirketle yolları ayrılacak. Sony bu kararla maliyetleri üçte bir oranında azaltmayı planlıyor.

Sony’nin orta ve uzun vadeli planlarını etkilecek bir diğer karar ise VAIO bilgisayar departmanının Japonya merkezli Japan Industrial Partners‘a (JIP) satılması oldu. Bir süredir VAIO bilgisayarlarla ilgilenen JIP’ın satın alım süreci sonrası daha ziyade Japon pazarına özel ürünler üzerinde çalışacağı ve olası satış ağı genişlemelerini de takip edeceği belirtiliyor. Bilgisayar departmanının satışının önümüzdeki ay içinde tamamlanması bekleniyor. Sony’nin son kullanıcılara yönelik servis hizmetleri ise devam edecek. Giderek gerileyen satışlardan ötürü bilgisayar işinden pek kar edemeyen Sony, bundan sonra ağırlığını “PC sonrası” olarak tabir edilen akıllı telefon ve tabletlere verecek.

Şirkete büyük zarar ettiren televizyon departmanı da form değiştiriyor. 2011 yılında 3,2 milyar TL’lik zararı bir sonraki yıl 1,5 milyar dolara indirmeyi başaran Sony, 2013’ü de iyi geçirmişti. Departmanı ayrı bir şirket olarak yapılandıran firma, 2014 yılını kar ederek kapatmayı planlıyor.