reklamı kapat

POPÜLER

holografi

Vimeo’dan holografi teknolojisini bekleyenlere sevindirici haber

Vimeo, gelecekte standart haline gelecek hologram teknolojisi için dikkat çekici bir projeye imza attı. Servis yakın zamanda sadece holografik videoya adanmış bir kanal başlattı. Göreceğiniz klipler şu anda demolar oluştururken, holografik klipleri görmek için uygulamaları tek seferde başlatmak zorunda kalıyor.

Üreticiler kendi holografik videolarını yükleyebilirler ve Vimeo’nun bunları formatta yürütmek için bir öğreticisi de bulunuyor. İçeriklerin izlenebilmesi için kullanıcıların Looking Glass’ın imzasını taşıyan holografik göstergesini satın alması gerekiyor. Bu cihaz yardımıyla kullanıcılar gözlüksüz holografik deneyimi yaşayabiliyor. 8,9 inçlik ekranı bünyesinde barındıran cihaz aralık ayında 399 dolardan piyasaya sunulacak. Bu fiyatın cihazı erken satın alanlar için geçerli olacağını söyleyelim. Cihazın final satış fiyatının 600 dolar olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Geleceği şimdiden yaşamak isteyen kullanıcılar için 399 dolarlık fiyatın çok da yüksek olmadığını belirtelim. Cihazın Türkiye’de satışa sunulması ise beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Holografi nedir?

Holografi, lazer ışınlarına dayanılarak gerçekleştirilen üç boyutlu görüntü işlemine verilen addır. Uzayda bir cismin varlığına ait bilgi bize genellikle ses veya ışık dalgaları halinde ulaşır. Holografi, cisimlerden gelen dal­galardaki bilgileri belirli bir şekilde depo edip, bu bilgide hiçbir kayıp olmadan tekrar ortaya çıkartmayı sağlayan bir tekniktir. Hologram kullanım alanları üç boyutlu görüntülerin etkileyici güzelliğinin çok ötesine ulaşmıştır. Holografi ile oldukça kapsamlı bilgi depolama sistemleri oluşturma olanağı bulunmaktadır. Yazılı bir sayfanın her noktasında yansıyan ışık hologramdaki her noktaya ulaştığından birkaç dalga boyundan daha büyük bir film karesinin her bölgesi daha az ayrıntılarıyla da olsa bütün bir sayfayı yeniden oluşturabilir. Ayrıca,birbirini izleyen sayfaların art arda hologramları kalın fotoğraf film tabakası içerisinde yapılabilir. Her sayfanın pozlandırılma işlemi biraz farklı bir açıyla yönlendirilmiş bir kılavuz ışınına yapıldığında, elde edilen hologramı belli bir açıdaki ışık ile aydınlatarak uygun bir noktadan sadece istenen sayfa görülebilmektedir. Bir sanat müzesindeki bütün tablolar bu şekilde sırayla ve gerçekten çok küçük bir alan içine yüksek bir doğrulukla kaydedile bilmektedir.

Video

Vimeo heads through The Looking Glass from Vimeo Creator Labs on Vimeo.