reklamı kapat

POPÜLER

Vizyon savaşlarında kim önde? Marvel mı DC mi?

Bir tarafta Superman, Batman ve Flash; diğer tarafta Iron Man, Captain America ve Hulk. Tüm bu süper kahramanlar yalnızca “kötü” adamlara karşı değil, birbirlerine karşı da savaşıyor. Şu sıralar vizyonda devam eden bu savaşta bakın hangi taraf galip…

Günümüzde “iOS mi Android mi?” şeklinde devam eden anlamsız fanboy kapışması, yıllar önce çizgi roman dünyasında “Marvel mı DC mi?” şeklinde vuku bulurdu. Marvel ile DC evrenlerinin ve süper kahramanlarının karşılaştırıldığı, en son “benim babam senin babanı döver” eksenine kadar kaydığı tartışmalarda kimse kimseye bariz bir üstünlük kuramazdı. Neyse ki gerçek hayatta, en azından sinemada bunun bir cevabı var.

Bloomberg‘in, BoxOffice.com verilerine göre oluşturduğu detaylı analizine göre, Marvel vizyon gelirlerinde DC’nin önünde. Veya daha Türkçe bir ifadeyle, Marvel DC’yi dövüyor!

-1x-1

Disney tabanlı Marvel Studios 2008’den bu yana film başına ortalama 237 milyon dolar bütçeyle 10 film çıkarırken, bu filmlerden ortalama 714 milyon dolar gelir elde etmiş. Warner Brothers ise bu süreçte 7 film yayınlamış, film başına ortalama 265 milyon dolar harcayarak ortalama 560 milyon dolarlık gişe hasılatı kazanmış. Üstelik bu filmlere Christopher Nolan’ın dünya çapında büyük yankı uyandıran Dark Knight serisi de dahil!

1 Mayıs’ta vizyona giren Marvel’ın yeni Avengers filmi ile gelecek sene vizyonda olacak DC’nin Batman vs. Superman filmlerinden sonra bu rakamlar mutlaka değişecektir ancak şu an için savaşın galibi Marvel.