reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen kullanıcıları, emisyon skandalına dahil olan araçlarını parçalıyor

Volkswagen’in küresel bazda yaşadığı emisyon skandalı oldukça ilginç olaylarla karşılaşmamıza neden oluyor.

Volkswagen’in küresel bazda yaşadığı emisyon skandalının boyutları markaya fazlasıyla pahalıya mal oldu. Davanın karara bağlanmasının ardından neredeyse yarım milyon Volkswagen modelinin, sahiplerinden geri alınacağı bilgisi paylaşıldı. Emisyon skandalının Volkswagen’e olan maliyetiyse 14,7 milyar dolar olarak telaffuz ediliyor. Davanın sonuçlanmasının ardından bu kapsamdan yararlanacak olan Volkswagen sahipleri için araçlarını iade etme süreni başladı lakin ortada fazlasıyla ilginç bir durum mevcut.

Dava sonunda açıklanan karar dosyasında, iade kapsamına girecek otomobillerle alakalı açık ve net bir ibare bulunuyor: “Kullanılabilirlik” Bu bağlamda emisyon skandalı kapsamında iadeye alınacak otomobillerin geri alınması için şart aracın sürülebilir halde olması. Normal koşullarda “Eee, gayet normal” diyebilirsiniz lakin bazı kullanıcılar bu durumu çok daha farklı boyutlara taşımış durumda.


Amerika’nın Ohio eyaleti sınırları içerisinde yer alan Cincinnati’de otomobil satıcısı olan Joe Mayer, bahsettiğimiz bu farklı boyutu karşımıza çıkartan kullanıcılar arasında yer alıyor. Geçen hafta içerisinde birkaç Volkswagen kullanıcısının araçlarını teslim etmeden önce üzerinde yer alan ekipmanları söktüğüyle ilgili haberleri duyan Mayer, iade koşullarını iyice inceledikten sonra Volkswagen ile iletişime geçmeye karar vermiş. Üç farklı Volkswagen görevlisiyle konuşan Mayer’in; araç üzerinden kapıların, kaputun, koltukların ve iç donanımda yer alan ekipmanların eksik olmasının iadeyi etkileyip etkilemeyeceği sorusuna aldığı cevap hepsinde benzerlik göstermiş; “Bunları yapmaya izniniz var diyemeyiz lakin koşullar için istenen tek şey aracın açıklanan motora sahip olup sürüşe uygun halde olması.”


Bunun üzerine sahip olduğu 2010 Volkswagen Golf‘ün kapı, tampon, motor kapağı, multimedya sistemi ve kaputu başta olmak üzere hava yastığına kadar söküp alan Mayer, söktüğü parçaları internet üzerinden yedek parça ihtiyacı olanlara satmayı planlandığını belirtiyor. Eğer Mayer gibi birçok kullanıcının aynı şekilde harekete geçebileceğini düşünürsek, önümüzdeki dönemde Volkswagen yedek parçalarına erişmek normalden çok daha ucuza mal olabilir. Tıpk söylendiği gibi; iyi bildiğimizden kötü; kötü bildiğimizden iyi şeyler doğabilir.