reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen’in geri aldığı dizel modeller tekrar satışa çıkıyor [Video]

02 Nisan 2017

Oldukça sancılı bir süreci geride bırakmaya çalışan Volkswagen grubu onarım sürecini tamamladığı modelleri tekrar satışa çıkartmak için Amerika’daki gerekli testlerden geçmeyi başardı.

Milyarlarca dolarlık maddi kayıp ve marka imajına gelen zarar. Volkswagen’in emisyon skandalının ilk aşamasının üzerinden yaklaşık iki yıl geçti. Markanın araçlarında emisyon değerlerini düşük göstermesi için araçlarda kullandığı yazılımın ortaya çıkmasının ardından küresel bazda patlak veren sürecin sonunda Volkswagen durumu kabul etmiş ve dileyenlere araçlarını iade etme opsiyonu sunmuştu. Geri satın alma programı kapsamında sayısız dizel otomobilini kabul eden Volkswagen, bu araçların düzeltilmesi için 24 milyar doların üzerinde bir harcama yapmak durumunda kaldı. Volkswagen grubunda Audi’yi de vuran bu olayın yaraları halen sarılmaya çalışılırken marka tekrar dizel otomobillerle pazarlara çıkmaya hazırlanıyor. Bu pazardan birisi de Amerika.


Skandalın üzerinden geçen iki yılın ardından tamir kapsamına aldığı otomobillerini Pontiac Silverdome‘da tutan Volkswagen, yapılan emisyon testlerinden bu sefer geçer not olmayı başardı. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı‘nın da bilgisi dahilinde olan yeni test sürecinde elde edilen sonuçlarla birlikte bu otomobilleri tekrar satışa çıkartma yolu gözüken Volkswagen cephesinin 2015 model yıllı araçlarını satarken ne gibi bir satış politikası izleyeceği de ayrı bir merak konusu. Volkswagen’in geri aldığı modellerin bulunduğu ve adeta bir araba fabrikasını andıran görüntülerin yer aldığı video da skandalın boyutlarını bir kez daha kanıtlıyor.

VİDEO

YORUMLAR