reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo CEO’su Hakan Samuelsonn’dan Donald Trump’a uyarı

23 Haziran 2018

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın ortaya attığı ek vergilerle ilgili açıklamalarda bulunan Hakan Samuelsonn, kaygılı olduklarını dile getirdi.

2019 model yıllı yeni jenerasyon S60 ile birlikte Amerika’da hayata geçirdikleri yeni üretim tesisinin de tanıtımını gerçekleştiren Volvo‘da iki farklı heyecan yaşanıyor. Üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde ürün gamının neredeyse tamamını güncelleştirmeyi başaran İsveçli markanın bu başarısındaki en büyük paylardan birisi şüphesiz CEO Hakkan Samuelsson‘a ait. Amerika’daki tesisin açılışında da bizzat bulunan Samuelsson, S60 ile ilgili açıklamalarının yanı sıra tartışmaların odağından düşmeyen Donald Trump hakkında da sorulara kayıtsız kalamadı. Amerikan başkanının Avrupa merkezli otomobil üreticilerine yüzde 20‘ye varan ek vergi uygulama planıyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO, bu düşüncenin hiçbir tarafa yararlı olmayacağını ve özellikle ülkenin ekonomisine çok ciddi zarar vereceği görüşünde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

19 yy.’a geri dönülmemeli

Son dönemlerde daha sık konuşulmaya başlanan bu haberlerin gerçeğe dönüşmesiyle birlikte Amerika’daki araç fiyatlarının artacağını belirten Samuelsonn; “Böyle bir durum halinde muhtemelen herkes gibi biz de daha az otomobil satarız. Bu da ekonomide daha az büyümeyi tetikleyecek. Geride bıraktığımız son 100 yılda ekonomideki tüm büyüme, karşılaştırmalı üstünlüğe dayanmaktadır. Eğer fikir olarak, herkesin kendi pazarını ön plana çıkartmaya çalıştığı 19 yy’a dönersek bu sadece Volvo için kötü bir sonuç doğurmaz. Aslında tüm bu süreç hiç akıllıca değil. Şu anda içerisinde olduğumuz bu yeni tesis bağımsız piyasanın en güzel örneklerinden bir tanesi. Biz Amerika için araçlar üretmek istiyoruz. Ama tabiki Amerika dışından da araç ithalatı gerçekleştirmek de istiyoruz.” diyerek yeni tesise olan yatırımlarının devam edeceğini de altını çizdi. 1,1 milyar dolarlık bir bütçe ile kurulan ve 900 işçinin çalıştığı Charleston’daki fabrikanın yıl sonuna kadar 1.500 çalışana ev sahipliği yapması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl Amerika pazarında 82.000 adetlik araç satışı yapan Volvo’nun bu endişelerinin önümüzde süreçte nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz.

İlgili video

2019 Volvo S60