reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Amerika ve Donald Trump’a bir mesaj da Volvo cephesinden; “Kaygı verici”

Amerikan hükümetinin adeta savaş haline getirdiği vergi tarifeleri, ülkedeki önemli yatırımcılardan Volvo için de önemli bir kaygı nesnesi.

Donald Trump önderliğindeki Amerikan hükümetinin ticari alanda yaptığı hamleler hala gündemin ilk sıralarında karşımıza çıkıyor. Otomobil üreticileri için de artık ciddi bir tehdit haline gelen bu adımların, ülkenin ulusal güvenliği öne sürülerek yapılması da işin bir o kadar ilginç yanlarından birisi. Geçtiğimiz hafta içerisinde konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Toyota, artık kendilerinin ve yatırımlarının Amerika’da istenmediğini düşünmeye başladığını dile getirmiş ve uzlaşma çağrısında bulunmuştu. Sürece ilk andan itibaren somut açıklamalarla yaklaşan Volvo da, gelişmelerin ardından kaygılarını ve yatırımların var olan durumunu değerlendirdi. CEO Hakan Samuelsson tarafından yapılan açıklamalarda artık İsveçli üreticinin de kaygılarının ne denli ağır bastığını görebiliyoruz. Özellikle kısa süre önce yapılan yatırımları düşündüğümüzde, Volvo için işler biraz daha karmaşık hal alacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo ve yönetimden beklentiler

Sıkı LOG takipçilerinin anımsayabileceği üzere Volvo, yaklaşık 1 yıl önce tanıtımı gerçekleştirilen yeni jenerasyon S60‘ı karşımıza çıkartmıştı. Bu modelle birlikte Amerika’da yepyeni bir tesisin de faaliyetine başlayan üretici, 1,1 milyar dolar gibi devasa bir yatırımı ülkeye kazandırdı. Buna ek olarak fabrikanın 4.000 kişi için de yeni bir iş imkanı sağladığı da atlanmaması gereken detaylar arasında. Tüm bu maddeleri bir araya getirdiklerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde ürettiği ve üreteceği araç sayısını artıracak olan Volvo, bahsi geçen bu potansiyel yeni vergilerden etkilenmemeyi umuyor. Konuyla ilgili konuşan Samuelsson; “Amerikan yönetimi, üretimin ülke sınırları içerisinde yapılmasını ve ticaret açığının azaltılmasını istiyor. Bundan yola çıkarak attıkları adımlarıysa kaygı verici olarak görüyoruz. Çünkü bizim yaptığımız da tam olarak bu. Genel tabloya baktığımızda, operasyonların sonunda Amerika’da 150.000 araba üreteceğiz ve bunun yarısı ihraç edilecek.” diyerek Trump yönetiminin bunu göz ardı etmeyeceklerini umduğunu dile getirdi. Marka, yine Amerikan hükümeti tarafından Çin menşeili ürünlere uygulanan ek vergilerden ötürü, artık XC60‘ın ithalatını Avrupa’da üzerinden gerçekleştiriyor.

Volvo S60 üretim bandı