reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Ekonominin soğuk savaşı; Toyota cephesinden Amerika ve Trump’a mesaj

25 Mayıs 2019

Yaşanan ekonomik krizlerin ve ilişkileri zedeleyen açıklamaların ardından, Toyota için bazı noktalara değinme zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Gerek siyasi gerekse ekonomik açıdam aldığı kararlar Donald Trump ve Amerikan hükümetini sürekli olumsuz yönleriyle gündeme getirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz süreçte Meksika sınırına duvar örme kararını duyurarak işlerin ne denli radikal ilerleyeceğinin sinyalini veren Amerikan Başkanı, ekonomi üzerindeki hamleleriyle de bunu çok net bir şekilde hissettiriyor. Nitekim artık bu tarz gelişmeleri hatırlamak için artık takvimleri çok da geriye sarmamıza gerek yok. Son olarak teknoloji dünyasında bir fırtınaya neden olan Android-Huawei gelişmeleri hepimizin gözleri önünde gerçekleşiyor. Bu süreçte benzer parlak olmayan durumlarla gündeme gelen otomobil kısmı da artık ciddi adımlar atabileceğinin sinyallerini veriyor. Kendi işletim sistemini geliştirerek Amerika’ya karşı tavır alması beklenilen Çinli Huawei’nin ardından Japon otomobil devi Toyota da tedirginliğini bir kez daha dile getirdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota ekonomik katkılarına dikkat çekti

Artık soğuk savaş gibi bir kalıp haline gelen süreçle ilgili Toyota’nın endişeleriyle birlikte önerileri de karşımıza çıkıyor. Amerika pazarında Lexus ile birlikte büyük bir paya sahip olan ve şirket, ABD Ticaret Bakanlığı’nın yabancı şirketlerden yapılan ithalatın ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu ilan etmesi konusuna vurgu yaptı. Ülke çapında büyük yatırımları bulunan Toyota, bakanlık ifadelerinden şirketin artık Amerika’da kabul edilmediğinin bir işareti şeklinde yorumladığını ifade etti. Açıklamanın devamında ise; “Yatırımlarımızın memnuniyetle karşılanmadığı Amerika’nın, her çalışanımızın katkısını doğru değerlendirmediğini görüyoruz. 1985 yılında yüzde 67 olan yeri üretici payı bugün yüzde 20 seviyelerine kadar geriledi. Kendi özelimizdeki işçi istihdamı, bayilik ağı ve Ar-Ge merkezlerimizle yerel ekonomiye olan katkımızın da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Biz bu noktada Amerika’nın ithalat ilişkilerini düzeltmesi için bir an evvel müzakere yapması gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerine yer verildi. Toyota gibi pek çok Uzak Doğu merkezli üreticinin yatırımlarına ev sahipliği yapan Amerika’nın bu hamleleriyle Çin’den gelecek yeni elektrikli otomobil markalarının yatırımlarını da göz ardı edip etmeyeceği de önemli olacak.

İlginizi çekebilir

2019 Toyota RAV4 çarpışma testi