reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo’nun yeni projesi kışın araba sürmeyi daha güvenli hale getiriyor

Volvo bugün açıkladığı yeni projesiyle sert ve karlı havalarda sürüşü çok daha güvenli hale getirmeyi hedefliyor. İsveçli otomobil üreticisinin İsveç ve Norveç karayolu mercileriyle işbirliği halinde uygulamaya koyduğu projede, bir araçtaki güvenlik sistemi buzlu ve kaygan yol koşullarını diğer araçlara iletiyor.

Sistemin çalışma şekliyse şöyle: Kaygan bir zeminde sürüş başladığı an aracın bulunduğu konuma ilişkin veriler Volvo’nun veri tabanına yükleniyor, ardından çevrede bulunan ve ilgili noktaya yaklaşmakta olan tüm araçlara bir uyarı gönderiliyor. Üstelik uyarıyı alan araçtaki uygulama, uyarının şiddetini ilgili aracın sürüş hızına ve yol koşullarına göre ayarlıyor. Örneğin saatte 20 km hızla şehir içinde gidiyorsanız araçtaki uygulama çok düşük şiddette bir uyarı veriyor, ancak saatte 120 km hızla otobanda gitmekte olan bir araç yüksek şiddette bir uyarı alıyor.

Sistemin bir başka avantajı da zemin verilerini yol bakım ekiplerine göndermesi. Böylece tuzlama veya küreme çalışmaları sırasında toplanan verilere göre planlama yapılarak daha şiddetli buzlanma görülen bölgelere daha yoğun müdahale sağlanabiliyor. Şu an uygulamada olan pilot programda yaklaşık 50 araç kullanıldığını açıklayan Volvo, önümüzdeki kış bu filoyu ciddi ölçüde büyütmeyi planlıyor.

ETİKETLER
YORUMLAR