reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp, IP adresi gizleme imkanıyla çağrı güvenliğini artırıyor

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servislerinden WhatsApp, IP adresi gizleme imkanıyla çağrı güvenliğini artırıyor.

İlk bilgisi geçtiğimiz hafta ortaya çıkan çağrılara özel IP adresi gizleme imkanı bugün resmi olarak duyuruldu ve yakında herkes için kullanıma sunulacak. İlk olarak yurt dışında devreye alınan özellik, gizliliği bir seviye daha artırıyor. Aktarıldığı kadarıyla WhatsApp üzerinde gerçekleştirilen kullanıcılar arası birebir çağrılar, doğrudan bağlantı kurularak yapılıyor, bu yapı mümkün olan en iyi ses kalitesini sağlıyor. Ancak bu altyapıda bağlı cihazların IP adreslerini birbirlerine göstermeleri gerekiyor, bu da bir gizlilik riski oluşturuyor. İşte bunun için geliştirilen yeni özellik, görüşmeleri WhatsApp’ın sunucuları üzerinden geçiriyor, bu sayede IP adresi tamamen gizlenmiş oluyor. Bu altyapının tek olumsuz yanı ise artan gecikme ile ses kalitesindeki düşüş oluyor ancak onun da zamanla çok fazla fark edilemeyecek seviyeye getirilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp sabah saatlerinde başka konularda da ses getirmişti. Mark Zuckerberg ile yapılan bir röportaj kapsamında paylaşılan bilgiye göre WhatsApp’ta artık her biri 1 milyondan fazla takipçiye sahip tam 225’ten fazla kanal bulunuyor. Bu konuda daha fazla detay verilmiyor ancak ulaşılan bu seviye gerçekten dikkat çekici ve firma için çok iyi görünüyor. Şu an çok sayıda kanalda 20 milyondan fazla abone bulunuyor, özellikle platformlar ve spor kulüpleri büyük takipçi topluyor.

WhatsApp Kanalları için bundan önce yapılan güncelleme ile beraber artık kanal güncellemelerini paylaştıktan sonraki 30 gün içinde düzenleyebiliyorsunuz. Düzenlenen kanal güncellemelerindeki zaman damgasının yanında “Düzenlendi” ifadesi bulunuyor ve bu kanalı görüntüleyen herkese gösterilir. Bir kanal güncellemesini düzenlemek için imlecinizi düzenlemek istediğiniz kanal güncellemesinin üzerine getirip Düzenle’ye tıklayın, güncellemenizi düzenleyin ve işiniz bittiğinde onay işaretine tıklayın.

WhatsApp özellikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER