reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp yıllardır beklenen özelliğe nihayet kavuşuyor

WhatsApp’tan fotoğraf, video ve link paylaşımı gibi basit paylaşımlar rahatlıkla yapılabiliyor. Fakat farklı bir türde bir dosya paylaşmak istendiğinde bunu gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Dolayısıyla kullanıcıların WhatsApp’tan çıkıp farklı bir uygulamayı kullanmaları gerekiyor. Tek uygulamada tüm çözümleri bir arada sunmayı hedefleyen WhatsApp, gelecekte paylaşımlarla ilgili bu sınırları kaldırmayı hedefliyor.

Advertisement

Buna göre gelecek güncellemeyle birlikte paylaşılacak olan dosyanın hangi türde olacağı artık herhangi bir önem taşımıyor. Şu anda WhatsApp’ta dosya paylaşımı yapılabiliyor olsa da sadece Word dosyaları, PDF’ler, tablolar ve slaytlar kişiler arasında paylaşılabiliyor. Bunların dışında kalan bir dosya paylaşmak istendiğinde ise bunu gerçekleştirmek mümkün olmuyor. WhatsApp’ın bu zamana kadar kullanıcıları neden böyle bir kısıtlamayla karşı karşıya bıraktığı bilinmiyor fakat geç de olsa bu hatadan dönülüyor olması önemli bir gelişme. Yeni güncellemeyle 128 MB’a kadar boyuta sahip olan herhangi bir türdeki dosya, kişiler arasında kolayca paylaşılabiliyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip WhatsApp’ın böyle bir kısıtlamaya gitmesinin nedeni ise dev dosyaların paylaşılması nedeniyle sunucuların çökmesinin önüne geçmek.

Şu sıralar WhatsApp’ın bu özelliği test etmeye devam ettiği belirtiliyor. Dolayısıyla özelliğin geleceği tarihi net olarak söylemek şimdilik mümkün değil. Fakat yakın zamanda özelliğin kullanıma sunulması bekleniyor.