reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10’un kilit ekranındaki reklamlardan kurtulmak mümkün

Her ne kadar adını devamlı yeni güncellemelerle birlikte ansak da Windows 10‘un kullanıcıları rahatsız eden özellikleri daha doğrusu yenilikleri de bulunuyor. Bunlardan biri de Windows 10’un içine gizlenen reklamlar…

Pazarlamanın bel kemiği olan reklamlar hayatımızın her aşamasında yer alıyor. Televizyonlardan sokaklara, sinemalardan açtığımız internet sayfalarına kadar reklamsız alan bulunmuyor. Bunlardan bazıları oldukça etkili olurken, bazıları ise can sıkıyor. Windows’un çeşitli yerlere gizlediği reklamlar daha çok ikinci kategoriye giriyor gibi görünüyor. Son zamanlarda birçok kullacının şikayet ettiği reklam ise Windows 10’un kilit ekranında yer alıyor. Ancak bu reklamdan kurtulmanın da oldukça kolay bir yolu bulunuyor.

Bunun için önce Windows’ta ayarları açmak gerekiyor. Ardından kişiselleştirmenin altındaki kilit ekran kısmını seçiyorsunuz. Arka plan seçeneğine tıkladığınızda karşınıza Windows spot ışığı, resim ve slayt gösterisi gibi seçenekler geliyor. Eğer Windows spot ışığı seçili ise reklam görmeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Resim veya slayt gösterisini seçtiğiniz zaman kilit ekranındaki reklamdan kurtulmuş oluyorsunuz.

Elbette kilit ekrandaki Windows 10’da gördüğümüz tek reklam değil. Son zamanlarda dosya gezgini bölümünde de OneDrive ve Office 365 reklamları yer alıyor. Bunun yanı sıra başlat menüsünde çeşitli öneriler karşımıza çıkıyor. Ancak tüm bu reklamlardan birkaç ayar değişikliği sayesinde kurtulmak mümkün oluyor.