reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Cloud Gaming (xCloud)

Xbox Cloud Gaming için klavye ve fare desteği gelmeye başladı

Xbox Cloud Gaming için klavye ve fare desteği gelmeye başladı. Süreç şimdilik sadece belirli oyunları kapsıyor.

Türkiye’de resmi olarak açık olmayan (VPN üzerinden oynamak mümkün ancak gecikme yüksek oluyor) bulut temelli oyun servisi Xbox Cloud Gaming (Eski adıyla xCloud), uzun zamandır beklenen klavye ve fare desteğini bugün itibarıyla sunmaya başladı. Şimdilik Insider tarafında test edilen özellik, ilk aşamada sadece Fortnite (Tarayıcıda kullanılabiliyor), Ark Survival Evolved, Sea of Thieves, Grounded, Halo Infinite, Atomic Heart, Sniper Elite 5, Deep Rock Galactic, High on Life, Zombie Army 4 Dead War, Gears Tactics, Pentiment, Doom 64 ve Age of Empires 2 oyunlarında yer alıyor. Klavye ve fare desteğini daha sonra diğer oyunlara da getirecek Microsoft, bu konuda oyuncuları memnun ediyor çünkü bazı kişiler kontrolcü ile oyun oynama konusunda zorluklar yaşayabiliyor. Xbox tarafı bu aralar taşınabilir bir oyun cihazı ile gündemden düşmüyor. Süreç hakkında firmanın hazırladığı resmi sayfaya burada ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taşınabilir yapıda bir Xbox oyun konsolu uzun zamandır konuşuluyor ve bu aralar tekrardan gündemin üst sıralarında kendisine yer buluyor. Şirket oyunlarını kompakt bir cihaz üzerinde de sunmak istiyor, hatta kaynaklara göre şu an prototip formunda bir cihaz şirket içinde aktif olarak test ediliyor. Henüz pazara çıkışı kesin olmayan cihaz, bulut oyunculuğu temel almıyor yani oyunları yerleşik olarak oynatacak formda masada yer alıyor. Elbette bulut desteği de olacak ancak internet olmadan da oyun keyfi sunabilecek iddiasındaki bu cihazı, Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer da çok istiyor.

Verdiği bir röportaj kapsamında bu konudaki büyük isteğini açık olarak dile getiren Spencer, insanların normalde oynayamadıkları zamanlarda dahi oyun oynamalarına izin verecek bir cihazın nasıl olabileceğini sürekli olarak düşündüğünü aktarıyor. Pazardaki mevcut taşınabilir oyun cihazlarını kullanan ve hatta sahibi olduğu, “Lenovo Legion Go cihazımın bir Xbox gibi hissetmesini istiyorum” diyen Spencer, “Yeni oyuncular bulmak için ne tarz bir cihaz üretmeliyiz?” sorusunu sürekli olarak aklında tutuyor gibi görünüyor.

Xbox Cloud Gaming yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER