reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha

Yamaha’dan motosiklet kullanıcılarına kış sürücü için önemli öneriler

Yamaha Riding Academy’nin eğitmenlerinden Metehan Yılmaz, yağmurlu havalarda güvenli sürüş için riskleri minimize eden detayları sıraladı.

Motosiklet sürücüleri için kış mevsimindeki yol şartlarının yer yer tehlikeli haller aldığı bir sur değil Kaygan yollar, yağmur yüzünden görüş kısıtlaması gibi yolculuğu zorlayan şartlara yanlış ekipman kullanımı da eklenince sürücüleri risk oranı yükselmiş bir sürüş bekliyor. Yamaha Riding Academy’nin tecrübeli eğitmenlerinden Metehan Yılmaz’dan yağmurlu havalarda güvenli sürüş için riskleri minimize eden ve hayat kurtaran detayları sürücüler için sıraladı. Ekipman konusunun da özellikle altını çizen Yıldız, kullanıcıları bu alandaki eksiklerini giderme konusunda uyardı.

Yamaha Riding Academy de eğitimleriyle ön plana çıkıyor

Yılmaz, önerilerinde; “Yağmurlu havalarda trafik yoğunlaşır ve şehir içinde dur kalk artar. Öncelikle yola çıkmadan önce yapılması gereken stop lambası, sinyal lambası gibi elektrik aksamlarının çalıştığından emin olmak. Asfaltın en kaygan olduğu zaman, yağmurun ilk yağdığı andır. Ani hızlanmalardan, frenlemelerden ya da manevralardan kesinlikle kaçınmalısınız. Yolda oluşan su birikintileri, büyük çukurları saklayabilir. Bu yüzden trafiğe uygun temkinli bir hızla sürüşünüzü devam ettirmelisiniz. Yağmurlu havalarda görüşünüz kısıtlanacağından koyu renk vizör kullanımından kaçınmalısınız. Görüşün kısıtlanması ve asfaltın kayganlaşması nedeniyle takip mesafenizi korumaya özen gösterin. Motosikletiniz zincir aktarmalı ise yağışlı havalardan sonra mutlaka zincirinizin tekrar yağlandığından emin olun. ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürüş esnasında hareketlerimizi kısıtlamayacak ve su geçirmeyecek sürüş kıyafetleri kullanmalıyız diyen Yılmaz; “Kötü hava koşulu yoktur, yetersiz ekipman vardır. Mutlaka kapalı kask tercih edilmeli. Kıyafetlerde hava daha karanlık olacağı için mutlaka reflektif materyaller bulunmalı. Mümkünse sürüş ekipmanları üstüne ayrıca yağmurluk giyilmeli. Spor ayakkabı gibi sürüşe uygun üretilmemiş ayakkabılar ıslak zeminde kayacağı için bilek korumalı bir motosiklet botunun tercih edilmesi gerekir. Hava sıcaklığının çok düştüğü bölgelerde termal içliklerin kullanılabilir. Hava soğuduğunda kask içinden gelen sıcak nefesimizden vizör buhar olur ve görüşü keser. Bu yüzden kaska uygun buğu önleyicilerin kullanımı oldukça önemli. Diz örtüsü elcik koruma gibi aksesuarlarla motosikletin ana hareket manevralarında aktif çalışan el ayak gibi organlarımızı ıslanmaktan korur. Havanın iyice soğuduğu zamanlar için motosiklete monte edilen elcik ısıtıcılar da ısımızı yükseltmeye yardımcı olur” şeklinde bilgi verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi Çekebilir

Şişirilebilir motosiklet modeli