reklamı kapat

POPÜLER

Ooho

Yenebilir su kabı: Ooho [Video]

Tasarımcılar giderek artan çöp yığınlarıyla baş etmek ve atık üretimini mümkün olduğunca azaltmak için her gün başka bir fikirle karşımıza çıkıyor. Londra’da yaşayan üç tasarım öğrencisinin plastik su şişelerine alternatif olarak geliştirdiği “Ooho” ise yaratıcı bir çözüm olmanın ötesinde göze de hitap eden bir icat.

Moleküler gastronomide kullanılan yöntemlerden esinlenerek yola çıkan öğrenciler doğada çözünebilmesine ek olarak istenirse yenebilen güçlü ve hijyenik bir kap üretmeyi başarmış. Elinizde su tutuyormuşsunuz gibi bir his veren Ooho sadece içtiğinizde değil, görünümü ve hissiyle de insanı ferahlatıyor diyebiliriz.

Ooho
Sıvıları küreye dönüştüren ve ilk olarak 1946’da kullanılan sferifikasyon (küreleştirme) tekniği birkaç yıl önce İspanya’nın ve belki de dünyanın en ünlü restoranı elBulli’nin moleküler gastronomi dahisi şefleri tarafından popüler hale getirildi. Kahverengi alg ve kalsiyum klorür bileşiği kullanan üç tasarım öğrencisi, elBulli’de üretilenden daha güçlü bir jel oluşturmayı başarmış. Suyu saran iki kat jel tabaka suyu hijyenik bir şekilde saklayabiliyor üstelik yeterince güçlü olduğu için üzerine etiket yapıştırmak da mümkün.

Jel tabaka oluşturulurken su donduruluyor, böylece daha büyük bir küre oluşturmak ve suyu jel kapsülün içine hapsetmek mümkün oluyor. Yüzde 80’i dönüşüme girmeyen plastik şişelere bir çözüm getirmek üzere yola çıkan genç tasarımcılar Ooho yöntemiyle üretim maliyetini de sadece iki cent seviyesine çekmiş.

Yenebilir ambalajlara ilk örnek Ooho değil, örneğin yoğurt, dondurma, peynir gibi süt ürünleri ve meyve çeşitleri sunacak olan WikiPearl yakında Amerika’da satışa çıkacak. Dolayısıyla tasarımcıların Ooho’nun biraz daha geliştirildikten sonra piyasaya sürülebileceğine olan inancı tam.

Lexus Tasarım Ödülü‘nü kazanan Ooho, Milan Tasarım Haftası’nda da sergiye çıkacak.

VİDEO

Nasıl kullanılıyor?

Nasıl üretiliyor?