reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 855

Yeni amiral gemilerine güç verecek Snapdragon 855 için önemli gelişme

İşlemci devi Qualcomm‘un yeni mobil işlemcisi Snapdragon 855, merakla bekleniyor. Performans çıtasını oldukça yükselten model, üreticilere doğru yola çıkmış durumda.

Bu yıl çıkan amiral gemisi akıllı telefonların hemen hepsinde Snapdragon 845 yer alıyor. Bugün 300 dolarlık Xiaomi POCO F1 içerisine dahi giren işlemci, artık sınırlarına ulaşmış durumda. Samsung’un 10 nm LPP FinFET üretim sürecinden çıkan işlemci, yerini Snapdragon 855‘e bırakmaya hazırlanıyor. Büyük fark yaratacak 7 nm üretim sürecinden çıkacak işlemci, performans ve enerji tüketimi konusunda ciddi bir atılım vadediyor. Daha düşük nm üretim değeri birim alandan alınan performansı (Yüzde 37) artırıyor ve enerji sarfiyatını (Yüzde 40) azaltıyor. Bu daha da güçlü ve verimli mobil cihazlar olarak geriye dönüyor. İşte bu önemli donanım açıklandığı kadarıyla akıllı telefon üreticilerine gönderilmeye başlandı. Yeni amiral gemisi telefonları tasarlamak için buna ihtiyaç duyan firmaların, önündeki önemli bir engel kalkmış görünüyor. Piyasaya farklı bir isimle sunulma ihtimali de bulunan işlemci, Qualcomm’un Snapdragon X50 modeliyle gelecek deniyor. Bu modem 5G desteğiyle fark yaratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm Snapdragon 855’li modeller ne zaman geliyor?

Bildiğimiz kadarıyla yeni işlemci 2019‘da satışa çıkacak şekilde TSMC tarafından üretilecek. Artık dizüstü bilgisayarlara dahi güç verebilecek seviyeye gelen Snapdragon işlemciler, esas devrimi seneye yapacak gibi görünüyor. Bu da Galaxy S10 ailesi başta olmak üzere birçok model için heyecanı oldukça artırıyor.

İlgili Video

Snapdragon 845’li son modellerden Samsung Galaxy Note 9