reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Twitter LOG Tasarım

Yeni bir özellik tanıtan Twitter, Elon Musk ile yasal savaşa hazır

Elon Musk, kısa süre önce uzun zamandır gündemde olan Twitter satın alımını iptal etmişti. Bunun üstüne yeni adımlar gündemde.

Önce bilmeyenler için bir kez daha özet geçelim. Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter platformunu kâğıt üzerinde 44 milyar dolara satın aldı ve bunun parasını ayarladı ancak satım alım resmileşmedi. Normalde bu durumun yılın sonuna doğru olması bekleniyordu. Ancak geçtiğimiz ay sürpriz bir duyuru yapan Musk, Twitter anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını ve spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil edip etmediği konusunda doğrulama beklediğini açıkladı. Bu doğrulama tam olarak gelmedi. Twitter’ın CEO’su Parag Agrawal tarafından geçtiğimiz ay bazı açıklamalar yapıldı ancak bunlar Musk’ı memnun etmedi.

Yapılan hesaplara göre Twitter’ın yüzde 20’den fazlası sahte / spam / bot hesaplardan oluşuyor ve buna elinde kanıt bulunmuyor olmasına rağmen Musk da inanıyor. “Parag Agrawal yaptığı açıklamalar ile yüzde 5’lik rakamı doğrulamaydı” diyen Musk, Twitter’dan “anlaşmanın kanıt gelmeden bu şekilde ilerlemeyeceğini” belirtmiş ve görüşünü bir kez daha net şekilde aktarmıştı.

Daha sonra Elon Musk’ın avukatı SEC temelli bir açıklama yaparak “Bu (Bot durumu), Twitter’ın birleşme sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir ihlalidir ve Elon Musk, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshetme hakkı da dahil olmak üzere bundan kaynaklanan tüm hakları saklı tutar” demişti. Bunun üstüne Elon Musk, Twitter’ı satın almaktan vazgeçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter tarafı bunun üstüne satışı 44 milyar dolar üstünden yapmak adına yasal bazı adımlar atacaklarını belirtmişti. İşte tam da bu konuda beklenen oldu ve Twitter yasal süreci yürütmesi için “Wachtell, Lipton, Rosen & Katz LLP” firmasıyla anlaştı. Bu konuda bir açıklama yapan firma, Musk’ın anlaşmadan çekilmesini “geçersiz ve yanlış” bulduklarını söyledi. Bu hamleleri ile Twitter’a birçok açıdan zarar veren Musk, bu süreçten yasal düzeyde çok zararlı çıkabilir. “Wachtell, Lipton, Rosen & Katz LLP” yasal düzeyde Musk’ın Twitter’ı zorla satın almasını sağlamaya çalışacak, bunu yapamazsa da büyük bir maddi cezanın peşinden koşacak.

Bu arada bugün Twitter yeni bir özellik de tanıttı. “Unmentioning” olarak geçen ve aşağıda tanıtılan özellik, kişilerin dahil oldukları bir paylaşımdan tamamen ayrılmalarına imkân tanıyor. Yakında herkese için açılacak özellik, kişilerin belirli sohbetler içerisinde sizden bahsetmesini engelliyor ve bu açıdan bazı durumlar için çok kullanışlı duruyor.

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın