reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp için özel Apple Silikon sürümü yolda bulunuyor

Pazarın liderliğini koruyan WhatsApp, Mac tarafında oldukça geç kalınmış bir adımı atıyor. Sonunda Apple Silikon sürümü geliyor.

WhatsApp için bir macOS uygulaması bulunuyor ancak bu uygulama Rosetta 2 üzerinden çalışıyor. Yani Intel işlemcili Mac’ler için hazırlanan bu sürümü artık geride bırakmaya hazırlanan firma, bugün Apple Silikon sürümün beta testlerine başladı. Henüz herkese ne zaman çıkacağı bilinmeyen bu versiyon, Intel sürümden farklı olarak daha hızlı çalışacak ve görevdeyken daha az sistem yükü oluşturacak. Spesifik olarak M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra ve M2 işlemci Mac’lere özel olacak sürüm, uygulamanın sıkı kullanıcılarını memnun edecek ve tasarımsal olarak daha kullanışlı bir tasarım yapısını benimseyecek. Burada Catalyst (iOS uygulamalarını Mac’e getiren altyapı) temelinde iOS / iPadOS ile benzer bir yapı kullanılacak.

WhatsApp, dün de gündemdeydi. Firma geçtiğimiz aylarda “ifadeler” sistemini duyurmuş ve bu konuda şu açıklamayı yapmıştı: “Gelecekte daha da geniş bir ifade yelpazesi ekleyerek ifadeleri geliştirmeye devam edeceğiz.” İşte bu konuda beklenen adım dün itibarıyla atıldı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’tan “ifadeler” sisteminde artık tüm emojilerin kullanılabileceğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdiye kadar sadece altı farklı ifade seçeneği sunan firma, artık süreçte yerleşik olarak gelen tüm emojilerin kullanılmasına imkân tanıyor ve bu gerçekten çok güzel görünüyor. Bu sayede mesajlara çok daha anlamlı ve özel ifadeler atılabiliyor. Özelliğin an itibarıyla web, iOS ve Android sürümü için aktif edilmeye başlandığı aktarılırken, yeni ifade seçme bölümünün yanında bir “+” işareti yer alıyor. Buradan istenilen emoji rahatlıkla seçilebiliyor.

WhatsApp özellikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın