reklamı kapat

POPÜLER

Final Cut Pro X

Yeni Final Cut Pro X, 360 derece VR video düzenleme desteği kazandı

Bugün fiyatıyla çok konuşulan iMac Pro’nun satışına başlayan teknoloji devi Apple, aynı zamanda Final Cut Pro X 10.4 sürümünü de yayınladı. Popüler video düzenleme uygulamasına önemli yenilikler geldi.

Profesyonel video düzenleme işlemleri için Apple ekosistemin en iyi seçeneklerinden Final Cut Pro X, yeni 10.4 sürümüyle ilk olarak 360 derece VR video düzenleme desteği kazandı. Yeni iMac Pro’nun inanılmaz performans kapasitesinden tam olarak yararlanacak şekilde optimize edilen yazılım, ilk kez kullanıcılara Mac üzerinde tam çözünürlüklü 8K video düzenleme olanağı sunuyor. Ayrıca, 360 derece sanal gerçeklik video desteği özelliği, yazılımın yardımcı uygulamaları Motion ve Compressor’da da kullanılabiliyor. “360 derece sanal gerçeklik düzenleme ve hareketli grafikler, gelişmiş renk sınıflandırma ve HDR desteği gibi yeni özellikler sunan Final Cut Pro, video editörlerine göz alıcı yeni nesil içerikler yaratmaları için ihtiyaç duydukları araçları sunuyor,” diyen Apple Uygulama Ürünleri Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Susan Prescott açıklamasına şöyle devam ediyor: “Final Cut Pro, yeni iMac Pro gibi Mac donanımlarının performansıyla bir araya geldiğinde, dünya çapında milyonlarca video editörüne inanılmaz derecede güçlü bir post prodüksiyon stüdyosu sunuyor.”

Final Cut Pro, profesyonel editörlerin sanal gerçeklik içerikleri oluşturmasına ve içe aktarmasına, 360 derece videoları düzenlemesine, SteamVR ve bağlantılı HTC VIVE gözlüğü ile projeyi gerçek zamanlı olarak görüntülemesine olanak veriyor. Kullanıcılar 2D ve 3D olarak 360 derece içerikler, bulanıklaştırma, parlama ve benzeri etkileyici efektler ekleyebilir ve 360 derece videolarda ufuk çizgisini düzeltmek veya kadraja giren kamera öğelerini ortadan kaldırmak için görsel denetimlerden yararlanabiliyor. Standart fotoğraf ve videolar da sanal gerçeklik projelerine eklenebilir ve 360 derece videolar doğrudan YouTube, Facebook ve Vimeo gibi popüler web sitelerinde paylaşılabiliyor.

Bu güncelleme, profesyonel renk derecelendirme için de güçlü araçlar sunuyor. Benzersiz renk tekerleri özelliği renk özü, doygunluk ve parlaklığı ayarlamak için yerleşik denetimler sağlıyor. Renk eğrileri, belirli renk aralıklarını hedefleyebilmenizi sağlayan çoklu denetim noktalarıyla ultra hassas renk ayarlarına olanak veriyor ve kullanıcılar, renk damlalığı (eye dropper) ile belirli renkleri örnekleyebiliyor ve beyaz dengesini manuel olarak belirleyebiliyor. Kullanıcılar ayrıca DaVinci Resolve gibi popüler renk sınıflandırma uygulamalarından veya PremiumBeat, Color Grading Central gibi birçok web sitesinden aldıkları özel renk bulma çizelgelerini (LUT) uygulayabiliyorlar.

En popüler HDR formatlarını destekleyen popüler yazılım, inanılmaz derecede gerçekçi görüntüler oluşturmak için genişletilmiş parlaklık seviyesi aralıklarına da erişim sunuyor. Video editörleri, AJA ve Blackmagic’teki G/Ç aygıtlarını kullanarak 10.000 nite kadar parlaklıkla HDR monitörlerden video çıkışı alabiliyorlar. Yeni renk sınıflandırma araçları hem Yüksek Dinamik Aralıklı (HDR) hem Standart Dinamik Aralıklı (SDR) videoları destekliyor ve kullanıcılar, ton eşleme özelliği sayesinde yayın için HDR’yi kolayca SDR’ye çevirebiliyorlar.

Final Cut Pro X

Final Cut Pro X 10.4 ile gelen ek özellikler ise şöyle sıralanıyor;

– Gelişmiş düzenleme, ses çalışmaları, hareketli grafikler ve renk sınıflandırma için iPhone ve iPad’deki iMovie projelerini kolayca Final Cut Pro’ya aktarma.
– Apple aygıtlarındaki yüksek verimlilikli video ve fotoğraf formatlarını içe aktarabilmek ve düzenleyebilmek için HEVC ve HEIF desteği.
– Logic Pro X’ten alınan, yeniden tasarlanmış, boyutlandırılabilir arayüzlere sahip, güncellenmiş ses efekti eklentileri.
– Apple’ın gelişmiş grafik teknolojisi Metal temel alınarak geliştirilmiş daha hızlı, daha kaliteli optik akış analizi.

Motion 5.4, kullanıcıların etkileyici 360 derece sanal gerçeklik içerikleri ve efektleri oluşturmasına olanak veriyor ve bu efektlere Final Cut Pro’dan anında erişilebiliyor. Güncelleme ayrıca her türden Motion projesini başka bir türe kolayca dönüştürebiliyor. Ve yeni Overshoot (hedef aşırma) davranışı sayesinde gerçekçi yaylı animasyonlar ve yeni filtrelerle fotoğrafsı görünümler oluşturulabiliyor. Compressor 4.4, kullanıcıların endüstri standardı küresel meta verilerle 360 derece videolar oluşturmasına olanak veriyor. Ayrıca kullanıcılar Compressor ile HEVC ve HDR videoları dışa aktarabiliyor ve MXF dosyaları oluşturmak için çeşitli yeni seçeneklerden yararlanabiliyor.

Fiyat

Final Cut Pro 10.4 bugünden itibaren mevcut kullanıcılar için ücretsiz güncelleme olarak, yeni kullanıcılar içinse Mac App Store’da 999,99 TL karşılığında elde edilebiliyor. Motion 5.4 ve Compressor 4.4 yine mevcut kullanıcılar için ücretsiz güncelleme olarak, yeni kullanıcılar içinse 184,99 TL karşılığında indirilebiliyor.