reklamı kapat

POPÜLER

Yeni iPhone’larda veri transferi Wi-Fi yerine ışıkla gerçekleşecek

Henüz geliştirilme aşamasında olan kablosuz bağlantı teknolojisi Li-Fi gelecek nesil iPhone’larda yer alabilir. İsterseniz ilk başta Li-Fi teknolojisinin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Prof. Harald Haas tarafından icat edilen Li-Fi teknolojisi görünür ışık iletişimi kullanarak Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlayabiliyor.

Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi teknolojisinde veri aktarımı ışık üzerinden gerçekleşiyor. Wi-Fi’a kıyasla hem daha yüksek hızda hem de daha düşük maliyetlerle veri iletişimine imkan sağlayan Li-Fi, ışığın olduğu her yere yüksek hızda interneti ulaştırabiliyor. Ancak bu teknolojinin bir dezavantajı bulunuyor. Li-Fi teknolojisinde lambalar kapatıldığında internet kesiliyor. Li-Fi’ın 224 Gbps veri aktarım hızına ulaşabildiğini de belirtmekte yarar var. Henüz deney aşamasında olan bu teknolojinin gelecek nesil iPhone’larda da kullanılacağı belirtiliyor. Bunun en büyük kanıtı ise iOS 9.1‘de gizli. Son sürümün önbellek dosyasında LiFiCapability adındaki bir tanım bu iddiaları kuvvetlendiriyor.

Apple’a yakın kaynaklar da şirketin ışık tabanlı veri transferi için bazı sensörler geliştirdiğini söylüyor. Şirketin bu teknoojiye yönelik bir patente sahip olduğunu ve bu teknolojiyi ön kamera sensörüne entegre ettiğini dile getiriyor. Apple’ın ışık tabanlı kablosuz veri transferine izin veren Li-Fi teknolojisini hangi Apple ürünlerinde destek vereceğini gelecekte hep birlikte göreceğiz. Haberin devamında yer alan videoda Li-Fi teknolojisini icat eden Prof. Harald Haas’ın Li-Fi teknolojisiyle ilgili açıklamalarını izleyebilirsiniz.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER