reklamı kapat

POPÜLER

Yeni keşfedilmiş örümcek türü ismini Harry Potter’dan alıyor

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filmiyle Harry Potter evreninin yeniden bir parçası olmanın getirdiği heyecanı yaşarken, fantastik evrenin gerçek dünyanın bir parçasına dönüştüğü gerçeğiyle de yüzleşmenin vakti geldi. J.K. Rowling’in bu efsanevi serisi fantastik bir canavar olmasa da yeni keşfedilmiş bir örümceğin ismini kazanmasını sağladı.

Fantastik Canavarlar filmiyle her ne kadar Amerikan büyücü kültürünü tanımış ve Ilvermorny okulunu öğrenmiş olsak da Hogwarts‘ın Harry Potter okuyarak büyümüş olanlar için yeri başka. Tabii Hogwarts’ın en iyi büyücülük okulu olduğuna değinmiyoruz bile… Ancak konumuz elbette hangi büyücülük okulunun daha iyi olduğundan ziyade Hogwarts’ın biyolojiye yaptığı katkı.

Yakın zamanda keşfedilen yeni bir tür örümcek ismini Hogwarts’ın ünlü kurucularından biri olan Godric Gryffindor‘dan alıyor. Eriovixia gryffindori olarak adlandırılan bu eşsiz örümceğin vücut yapısı Seçmen Şapka‘yı fazlasıyla andırdığı için Hindistan’da bulunan örümceğin ismi buna göre seçilmiş. Tabii isim olarak diğer kurucular yerine Gryffindor’un seçilmesinin de bir anlamı var. Seçmen Şapka, Godric Gryffindor’a ait olduğu için, aynı zamanda iflah olmaz bir Harry Potter hayranı olduğunu düşündüğümüz araştırmacılar bu ismin en uygunu olduğunda karar kılmış.

harrypotter
Javed Ahmed, Sumukha J. N. ve Rajashree Khalap tarafından isimlendirilen bu örümceğe ait ilk açıklama ise Indian Journal of Arachnology‘de yayınlandı. Yazıda Rowling’in hayal gücünü de öven araştırmacılar bu “fantastik canavarı” Ghats’ın batısında görebileceğinizi belirtiyor. Rowling’i de bir hayli sevindiren bu keşifle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.