reklamı kapat

POPÜLER

Yeni MacBook Pro işlemcileri M1 Max ve M1 Pro için sunulan tüm seçenekler

Yeni MacBook Pro işlemcileri M1 Max ve M1 Pro için sunulan tüm seçenekler

Yeni MacBook Pro işlemcileri M1 Max ve M1 Pro için Apple birçok farklı versiyon sunuyor. Bunların hepsine gelin yakından bakalım;

Yeni MacBook Pro işlemcileri M1 Max ve M1 Pro, performans konusunda çok iddialılar ve kişilere farklı varyasyonlar sunuyorlar. Modeller farklı GPU ve CPU seçenekleriyle elde edilebiliyor. İşte bunlara tek bir sayfada yer vermek istedik.

M1 Pro:

8 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Max:

-10 çekirdekli CPU, 24 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
-10 çekirdekli CPU, 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

Modellerin farklı RAM seçeneklerine izin verdiğini de belirtelim. Pro ile maksimum 32 GB RAM alabiliyorsunuz. Max ile ise 64 GB belleğe izin veriliyor. Başlangıç ise 16 GB seviyesinde yer alıyor.

Apple Silikon temelli, 2022’de gelme ihtimali olan yeni nesil Mac Pro‘da ise 20 CPU ve 64 GPU çekirdeğine sahip alt sürüm ile 40 CPU ve 128 GPU çekirdeğine sahip üst sürüm olmak üzere iki farklı işlemcinin kullanılacağı iddia ediliyor. Bu modelin performans konusunda büyük bir devrim yapması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İilk olarak yeni MacBook Pro’larda kullanılan M1 Max ve M1 Pro için Apple kendisi şunları aktarıyor:

“M1 Pro ve M1 Max. Her iki çip de daha önce bir dizüstü bilgisayarda mümkün olmayan iş akışları sağlayacak kadar güçlü. Yapacağınız işin türüne göre size uygun olanı seçebilirsiniz.

M1 Pro

M1 Pro, 10 adede kadar CPU çekirdeği ve 16 adede kadar GPU çekirdeğinin yanı sıra 200 GBps bellek bant genişliğine ve 32 GB’a kadar birleşik belleğe sahip. Bu çip, 16 çekirdekli Neural Engine ve bir media engine içeriyor. Media engine, H.264 ve HEVC desteği sunuyor ve ProRes formatında kodlama ve kod çözme imkânı sağlıyor.

M1 Pro, birden fazla profesyonel uygulamayı aynı anda kolaylıkla çalıştırabiliyor. Ayrıca, hem fotoğraf düzenleme ve kod derleme gibi CPU’nun yoğun olarak kullanıldığı görevleri hem de 3D görselleştirme ve video efektlerini uygulama gibi GPU’dan güç alan görevleri yerine getirebiliyor.

Neural Engine, yapay öğrenmeyle ilgili işleri hızlandırırken özel media engine ise 20 adede kadar içeriği 4K ProRes 422 video formatında oynatabilmenizi sağlıyor. M1 Pro iki adede kadar harici ekranı destekliyor.

M1 Max

M1 Max, M1 Pro’dan da güçlü. 10 çekirdekli CPU ve 32 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU’ya sahip. Bellek bant genişliği ise 400 GBps, yani M1 Pro’dakinin iki katı. Ayrıca 16 çekirdekli Neural Engine ve daha da gelişmiş bir media engine içeriyor. M1 Max’teki media engine, H.264 ve HEVC desteği, daha da fazla oynatma seçeneği ve ProRes formatında kodlama ve kod çözme imkânı sunuyor.

M1 Max, MacBook Pro’nuzu 64 GB’a kadar birleşik bellekle yapılandırabilmenizi sağlıyor. Bu da performansı büyük ölçüde iyileştirebiliyor. Özellikle de artırılmış gerçeklik modelleri, büyük sanal enstrüman arşivleri içeren partisyonlar veya 8K çözünürlükteki video zaman çizelgeleri gibi çok büyük dosyalarla çalışıyorsanız.

Ekstra GPU gücüne sahip M1 Max, çok kameralı video kurgulama veya karmaşık 3D sahnelerin render’ını alma gibi grafiklerin yoğun olarak kullanıldığı iş akışları için tasarlandı. Güçlü media engine sayesinde, 5 adede kadar içeriği 8K ProRes 422 video formatında oynatabiliyorsunuz. M1 Max dört adede kadar harici ekranı destekliyor.”

İlgili Video